Borusan Quartet - CD
Borusan Quartet - CD

Borusan Quartet - CD

3 iş günü içerisinde kargoya verilir.
Ürün Hakkında
Barkod: 8697427993071 , Firma: Lila Müzik , Yayınlanma Tarihi: 2 Şubat 2014
Format Türü: CD, Format: 1 CD, Süre: 58:42
Gürer Aykal'ın öncülüğünde kurulan, son yıllarda elde ettikleri uluslararası başarılar, Türkiye'nin dört bir yanında verdikleri konserler ve Fazıl Say ile yaptıkları çalışmalarla Türkiye'nin en iyi oda müziği toplulukları arasında anılan Borusan Quartet'in ilk CD'si Lila Müzik etiketiyle müzikseverlerle buluştu.

Esen Kıvrak, Olgu Kızılay, Efdal Altun ve Çağ Erçağ'dan oluşan Borusan Quartet uzun zamandır merakla beklenen bu CD'sinde, 'Türk Beşleri'nin iki önemli bestecisi Ulvi Cemal Erkin'in 'Yaylı Çalgılar Dörtlüsü'nü, Ahmed Adnan Saygun'un '1. Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, Op. 27' başlıklı eserini ve değerli orkestra şefi Gürer Aykal'ın 1967'de bestelediği, ilk kez kaydedilen 'Yaylı Çalgılar Dörtlüsü'nü yorumluyor. Aykal, bu eseri üzerinde çalışırken Saygun ve Erkin'in görüşlerini aldığını CD kitapçığındaki yazısında belirtiyor.


2005 yılında kurulduğu günden bu yana, Borusan Kültür Sanat'ın çatısı altında düzenli konserler veren Borusan Quartet, yurtiçi ve yurtdışında başarılı turneleriyle dikkat çekti. 2010 yılında
New York'taki Carnegie Hall'da finali gerçekleşen 2010 ICMEC Uluslararası Oda Müziği Topluluğu Yarışması'nda birinci olan ve altın madalya alan topluluk, aynı yıl Andante Dergisi Klasik Müzik Ödülleri'nde 'Yılın Oda Müziği Topluluğu' ödülünü de almıştı.
2012'de Almanya'nın en prestijli konser salonlarından Schloss Elmau'daki 'Quartet Plus' oda müziği konserleri dizisinin kapanış konserini gerçekleştiren Topluluk, Zürih-Tonhalle, New York-Carnegie Hall, Montpellier-Le Corum ve Milano-G. Verdi Hall gibi önemli müzik merkezlerinde çaldı. Borusan Quartet, İdil Biret,Fazıl Say, Gülsin Onay, Hüseyin Sermet, Itamar Golan, Valentin Erben, Reto Bieri gibi ünlü sanatçılarla birlikte konserler verdi.

Borusan Kültür Sanat ile yapılan işbirliği sonucunda, A. Stradivarius (1714 'Adam'), N. Amati (1662), A. Testore (1725) ve Petrus Guarneri (1740) gibi özel enstrümanlarla müzik yapma şansına sahip olan Borusan Quartet, konser ve kayıtlarında önemli ölçüde Türk bestecilerin eserlerine yer verirken, klasikten modern döneme uzanan geniş bir repertuara sahip.


Gürer Aykal'ın Sanat Yönetmeni olduğu CD'nin kayıtlarını Can Aykal yaptı, fotoğrafları Mehmet Erzincan çekti, kitapçık yazılarını ise Hasan Uçarsu ve Mehmet Nemutlu yazdı. CD'nin görsel tasarımı Gözde Oral'a ait.
Eser Listesi
Ulvi Cemal Erkin
Yaylı Çalgılar Dörtlüsü
 
1. Allegro Ma Non Troppo
 
2. Allegro Scherzando
 
3. Andante
 
4. Allegro Quasi Improvisatione
Gürer Aykal
Yaylı Çalgılar Dörtlüsü
 
5. Yaylı Çalgılar Dörtlüsü - String Quartet
Ahmed Adnan Saygun
Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, Op. 27
 
6. Allegro Moderato
 
7. Adagio
 
8. Allegretto
 
9. Grave / Allegro Assai
Katkıda Bulunanlar
Bu Ürünler İlginizi Çekebilir
Sosyal Medyada Opus3a