Fazıl Say: Debussy, Satie: Preludes Book I, Gnossiennes, Gymnopedies - CD
Debussy, Satie: Preludes Book I, Gnossiennes, Gymnopedies - CD

Debussy, Satie: Preludes Book I, Gnossiennes, Gymnopedies - CD

7 iş günü içerisinde kargoya verilir.
Ürün Hakkında
Barkod: 8682291510509 , Firma: ACM Production , Yayınlanma Tarihi: 20 Aralık 2019
Format Türü: CD, Format: 1 CD
'Claude Debussy'nin ( 1862-1918) prelüdleri piyano müziğinin başyapıtlarından biridir. Ve 20. yüzyılın melodi, armoni ve renkliliğini fazlasıyla etkilemiş eserlerdendir. Debussy yaratıcılığı ve imge gücüyle, o güne kadar hiç başarılmamış şeyleri müzikte başarmıştır. 20. yüzyılın en başlarında bestelediği bu prelüdler, kendinden sonraki tüm bestecilere olağanüstü ilham vermiş ve yol gösterici olmuştur.
Müzikte yarattığı imgeler alışılmışın çok dışındadır. Mesela okyanusun dibindeki bir katedralin suyun üzerine dehşet verici bir ihtişamla çıkışını ve tekrar suya dönüşünü; denizin dibinden gelen çan sesleri, koro sesleri ile imgelemiştir.
Her prelüdün bir ismi vardır. 'Karda ayak izleri', ' Sokak çalgıcıları' gibi… Ama burada enteresan bir detay vardır. Debussy bu başlıkları parçanın başında değil, eserin son notasından sonra koyar.

Eric Satie'nin ( 1866-1925) müziği ise; belki de tarihte ilk kez Batılı bir bestecinin oryantal öğelerle; Ortadoğu veya Kuzey Afrika müziklerine, Türk musikisine öykünmesini içerir. Bütün bunları gnossienne parçalarında oldukça görüyoruz. 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başında bestelenen bu parçalar; piyano müziğinin ilk minimalist öğeleridir.
Formsuz bestelerdir. Nitekim Eric Satie; kendisine ' Neden eserlerinizde form kullanmıyorsunuz?' diye soran eleştirmenlere cevaben bir eser bestelemiştir. Eserin adını da 'Armut biçiminde üç parça' koymuştur. Satie ritimleri çok serbest kullanır. İfadelerinde, notalarda yazan yol gösterici cümlelerinde ise çok enteresan edebi yönlendirmeleri vardır. Yaralı kuş gibi… Oldukça ilham verici olan Debussy ve Satie'nin eserlerini yorumladığım bu albümü, hepinizin beğenerek dinleyeceğinizi umuyorum. '
Fazıl Say
Katkıda Bulunanlar
    Bu Ürünler İlginizi Çekebilir
    Sosyal Medyada Opus3a