Forabandit - CD
Forabandit - CD Forabandit - CD

Forabandit - CD

Bu Ürün Stoklarımıza Girince Haberdar Olmak İster Misiniz?
(+) Stoklara Girince Haber Ver
Yüzde 15 İndirimli Ürünler listesindeki tüm ürünleri görmek için tıklayınız
Ürün Hakkında
Barkod: 8698540815097 , Katalog No: AK1509-2 , Firma: A.K. Müzik , Yayınlanma Tarihi: 28 Ocak 2016
Format Türü: CD, Format: 1 CD
Anadolu, İran ve Oksitanya'da yaşamın kaynağı şiirdir. Anadolu'da âşıklar, Oksitanya'da ise trubadurlar vasıtasıyla, günlük yaşamın her anının sözlere döküldüğü bu şiirler, geçmişten günümüze bu coğrafyalarda yaşayan insanların özgür düşüncelere olan bağlılığının işareti olagelmiştir. Kimi zaman dinsel açıdan sapkın (ya da heretik) sayılan bu düşünceler, kimi zaman politik açıdan sert bir muhalefet içerdikleri gerekçesiyle dışlanmıştır. Oysa Anadolu'da Alevi inancı mensuplarına ait 'aşığın sözü Kur'an'ın özü' sözü boşuna söylenmemiştir. Çünkü aşığın sözü, ister aşktan, ister dinden, ister politikadan dem vursun, onu dinleyen ve el üstünde tutan halk açısından her zaman 'hak' sözü kabul edilmiştir. İktidarların ve siyasi rejimlerin çoğunlukla buna tahammülü olmamıştır. Benzer bir düşünceyi, günümüzde izlerine ulaşılması kolay olmayan Bogomil ya da Katharizm düşüncesinde de görmek, tarih sahnesinden silinen Katharizm'in izlerini trubadur şarkılarında takip etmek mümkün.

Oksitan dilinde 'dışlanmış', 'kenara itilmiş' manasına gelen ''forabandi'' kelimesi, yukarıda bahsi geçen dinsel ya da dünyevi tüm 'sapkın/heretik' düşünceleri içeriyor. Bu kelimenin içinde yer alan 'bandit' (eşkıya, haydut), grubun müziğindeki yönelimi de ortaya seriyor: Hem şiir, hem de müziğe bakışını eşkıya bir tavırla ortaya koymaya çalışan Forabandit, aşka, mizaha, hapishanelere dair geleneksel şiirler ve müzikal ezgilerin yanı sıra çağdaş şairlerden yaptıkları besteleri, bugüne kadar görülmemiş bir biçimde yeniden ele alıyor.

Akdeniz Bölgesi ve Kuzey Avrupa'da, özellikle Marsilya, İstanbul ve Hamburg gibi liman kentlerinin sanatçılarını bir araya getirmeyi arzulayan Sublimes Portes projesi kapsamında, ilk kez 2009 yılında, Marsilya'da bir araya gelen Sam Karpienia, Ulaş Özdemir ve Bijan Chemirani, o tarihten itibaren Marsilya ve İstanbul'da çeşitli konser ve atölye çalışmaları yaptıktan sonra, 2011 yılında Forabandit grubunu oluşturdu. Grupla aynı ismi taşıyan ilk albüm 'Forabandit',
Anadolu âşıklarının kutsal sazı bağlama, mandolin ailesinden mandoçello, geleneksel İran müziğinin temel vurmalı çalgısı zarb (tonbak) ve iki vokal ile tamamen canlı olarak kaydedildi.Grup kendi adını taşıyan ve geçtiğimiz ekim ayında Fransa da yayınlanan bu ilk albümlerini Türkiye'de ise Eterna Müzik etiketi ile yayınladı.

Oksitanya'da, geçmişi Kathar düşüncesine kadar uzanan trubadur şarkıları ile Anadolu'da Alevilik ve Bektaşilik inancını temel alan âşık türkülerinden yola çıkan Forabandit, Oksitanya, Anadolu ve İran coğrafyasından tüm dışlanmışlara selam gönderiyor.
Eser Listesi
1. Neydik Biz
05:55
2. Paur
02:49
3. Vesionari
04:11
4. Amor De Luenh
03:40
5. Madem Dilber
03:53
6. Leylam Mevlam
03:13
7. L'Epictafi De Simon De Monfort
01:56
8. Donen Donsun
04:20
9. Cançion
05:29
10. Engabiolat
04:51
11. Dins Lo Monde
06:16
Katkıda Bulunanlar
Bu Ürünler İlginizi Çekebilir
Sosyal Medyada Opus3a