Güç Başar Gülle: İlk Renk - CD
İndirimli
İlk Renk - CD İlk Renk - CD

İlk Renk - CD

Format Türü: CD, Format: 1 CD
26.50 TL
22.53 TL
(KDV Dahil)
Bu ürün stoklarımızdadır. 24 saat içerisinde kargoya verilir.
%15 İndirimli Albümler kampanyasındaki tüm ürünleri görmek için tıklayınız
Ürün Hakkında
Barkod: 8698540810047 , Katalog No: AK1004-2 , Firma: A.K. Müzik , Yayınlanma Tarihi: 2010
Format Türü: CD, Format: 1 CD
Osmanlı ' Türk müziğinin yeniden doğuşu
Güç Başar Gülle'nin Osmanlı-Türk müziği kavramlarını temel alarak bu müziği bugüne ait bir anlayışla işlediği albümü 'İlk Renk' A.K. Müzik etiletiyle müzik marketlerdeki yerini aldı.

Temel olarak Osmanlı-Türk müziğinin bugün de yaşadığını ve gelecek için belli açılımları olabileceğini göstermeyi amaçlayan bu 'ilk' albümde Güç Başar Gülle (ud), Volkan Hürsever (kontrbas) ve Türker çolak'la (vurmalılar) çalıştı.

Biri dışında hepsi Güç Başar Gülle'ye ait olan eserler hücum kayıt tekniğiyle kaydedildi ve parçaların üzerinde hiçbir bilgisayar müdahalesi yapılmadı.

Boğaziçi üniversitesi Felsefe ve Berklee Caz Kompozisyon bölümlerinde lisans eğitimi aldıktan sonra İTü Klasik Batı ve Türk müziği alanlarında kompozisyon ve teori konularında yüksek lisans çalışmalarını tamamlayan Güç Başar Gülle, bir Anadolu gezisinden sonra Osmanlı Türk müziği üzerine çalışmaya karar verdi. Müziğe Haliç üniversitesi Türk musikisi konservatuarında öğretim görevlisi Mutlu Torun'un desteği ile başlayan Gülle yine Torun'un desteği ile Osmanlı Türk müziğine yöneldi.

Güç Gülle Başar albümünü şöyle anlatıyor: "Bu albümde temel aldığım müzikal birim ritimdir. Yapılan müzikolojik çalışmalar gösteriyor ki klasik Osmanlı-Türk müziği bestecisi beste yaparken ritmi bir kalıp olarak görür ve sesi bu kalıba dökerdi. Her ne kadar Osmanlı-Türk müziği kaynaklarından beslenmeye çalışsam da, klasik Batı müziğinin ve Cazın süsleyici etkileri albümde kolaylıkla hissedilmektedir. Armoni kullanımından özellikle kaçındım. Türk müziğinin ihtiyacı olan şeyin klasik Batı müziğinde ve cazda kullanılan armoni anlayışından çok, kendi dilindeki temel kavramların bugünün anlayış ve ihtiyacıyla tekrar değerlendirilmesi olduğunu düşünmekteyim."

Osmanlı ' Türk müziğinin bambaşka bir bakışla yeniden doğuşuna tanık olmak için 'İlk Renk'e kulak verin!
Eser Listesi
Güç Başar Gülle
1. Sobe
07.28
2. Ağır Aksak
06.05
3. Muhabbet
08.09
4. Bayati Ağırlama
05.37
5. Günlük
06.53
6. Berabere
07.05
7. Güvercin Adımları
05.29
8. İlk Renk
Katkıda Bulunanlar
Bu Ürünler İlginizi Çekebilir
Sosyal Medyada Opus3a