İdil Biret: 75th Anniversary Edition - Complete Studio Recordings 1959-2017 - CD
75th Anniversary Edition - Complete Studio Recordings 1959-2017 - CD 75th Anniversary Edition - Complete Studio Recordings 1959-2017 - CD 75th Anniversary Edition - Complete Studio Recordings 1959-2017 - CD 75th Anniversary Edition - Complete Studio Recordings 1959-2017 - CD 75th Anniversary Edition - Complete Studio Recordings 1959-2017 - CD

75th Anniversary Edition - Complete Studio Recordings 1959-2017 - CD

Bu Ürün Stoklarımıza Girince Haberdar Olmak İster Misiniz?
(+) Stoklara Girince Haber Ver
Ürün Hakkında
 • Bütün stüdyo kayıtları
 • Birçok konser kaydı
 • 10 ayrı özel kutuda
 • 130 CD
 • 150 saatten fazla müzik
 • 60 piyano konçertosu, Yüzlerce solo piyano eseri
 • 4 DVD: 75. Yıl Konseri, 8 konçerto, 2 resital ve belgesellerle birlikte 10 saatlik video kaydı
 • 800 sayfa: 10 kitapçık ve bir özel kitap
 • Özel bez taşıma çantası

İdil Biret'in bütün stüdyo kayıtları

İdil Biret'in 1959'dan beri yaptığı bütün stüdyo kayıtlarını içeren IBA etiketli büyük bir 75. Yıl Edisyonu Mayıs ayında Türkiye ve dünya piyasasında yayınlandı. Bu edisyon on ayrı kutu içinde 130 CD ve 4 DVD içeriyor. İdil Biret, çok olumlu eleştiriler alan ve Chopin Büyük Ödülü (Polonya), Yılın Altın Diyapason'u (Fransa) dahil bir çok ödül kazanan, bu kayıtları Pretoria, Vega, Decca, Alpha (Fransa); Atlantic/Finnadar, Pantheon (ABD); EMI/HMV (Almanya), Naxos (Hong Kong) plak şirketleri ve kendi etiketi IBA (Türkiye) için yapmıştır.

75. Yıl Kutusu'nda Beethoven, Brahms, Chopin, Franck, Grieg, Hindemith, Liszt, Rachmaninov, Ravel, Schumann ve Tchaikovsky'nin bütün piyano konçertoları ve Bach, Bartok, Mozart, Prokofiev, Saint-Säens, Saygun, Schönberg, Shostakovich ve diger bestecilerin bazı konçertolarının olduğu, piyano ve orkestra için altmıştan fazla eser bulunmaktadır.

Kutuda Brahms, Chopin ve Rachmaninov'un solo piyano eserlerinin tamamı ile Beethoven'in 32 piyano sonatı, Bach'ın 48 Prelüd ve Füg'ü ile Schumann ve Liszt'in başlıca piyano eserlerinin hemen hepsi mevcuttur. Aynı zamanda Berlioz'un Harold İtalya'da ile Fantastik Senfoni eserleri, Schubert'in şarkıları ve Wagner'in opera müziğinin Liszt tarafından yapılan piyano uyarlamalarının yanı sıra Biret'in kendisinin yaptığı iki Brahms senfonisinin piyano uyarlamaları da mevcuttur.

20. yüzyıl solo piyano müziği kayıtları arasında Pierre Boulez'in üç Sonatı, György Ligeti'nin iki Etüd kitabının tamamı, Stravinsky'nin Ateşkuşu ve Petruşka balelerinin piyano uyarlamaları, Adnan Saygun'un 12 Prelüdü ve Ertuğrul Oğuz Fırat'in iki eseri yer alıyor.

Oda müziği kayıtları arasında Brahms, Franck ve Schumann'ın piyano beşlileri, Brahms'ın çello ve piyano için iki sonatı ve Ateş Pars'ın viyola ve piyano için sonatı bulunmaktadır.

İdil Biret, Londra Filarmoni Orkestrası, London Mozart Players, Polonya Ulusal Radyo Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, Yale Senfoni Orkestrası (ABD) ile José Serebrier, James Loughran, Antoni Wit, Jean Fournet, Louis Fremaux ve Toshi Shimada gibi seçkin şefler eşliğinde çalmaktadır. Brahms, Franck ve Schumann beşlilerinde London String Quartet ve Borusan Quartet kendisine katılmıştır. Biret Brahms çello sonatlarında Alman çellist Roderic von Benningsen ile, Pars'ın viyola sonatı ve Berlioz'un Harold İtalyada eserinde Ruşen Güneş ile beraber çalmaktadır.

75. Yıl Edisyonu'nda yer alan on kutudan toplamda oniki bin adet, 2011 den bu yana, Türkiye'de imal edilmiş, bunların altıbini (100.000 CD), Naxos tarafından dünya dağıtımı yapılmak üzere, Almanya'ya ihraç edilmiştir.

130 CD ve 4 DVD'den oluşan bu edisyon, Biret'in 75. doğum günü ve sahnelerdeki 70. yılını kutluyor.

İdil Biret (T.C. Devlet Sanatçısı)
Üç yaşında piyanoya büyük istidat gösteren Türk sanatçısı Ídil Biret ilk derslerini Ankara'da Mithat Fenmen'den aldı. TBMM'nin 1948 yılında çıkardığı özel kanunla sekiz yaşında Fransa'ya gönderildi ve büyük Fransız müzisyeni Nadia Boulanger'nin gözetiminde Paris Konservatuvarında okuyarak onbeş yaşında birincilikle mezun oldu. Daha sonra, 20. asrın en büyük piyanistlerinden Alfred Cortot ve Wilhelm Kempff ile çalıştı. Hiç bir piyano yarışmasına katılmayan Idil Biret onaltı yaşından itibaren Boston Senfoni, Leningrad Filarmoni, Londra Senfoni, Leipzig Gewandhaus, Dresden Filarmoni, Varşova Filarmoni gibi dünyanın büyük orkestraları ve Erich Leinsdorf, Pierre Monteux, Joseph Keilberth, Hermann Scherchen, Sir Adrian Boult, Sir Charles Mackerras gibi 20. Asrın efsane şefleri ile beş kıtayı kapsayan iki bin'e yakın konser verdi ve bir çok festivale katıldı.

Van Cliburn (ABD), Kraliçe Elisabeth (Belçika), Busoni (Italya), Franz Liszt (Weimar, Almanya), Sviatoslav Richter (Moskova) gibi ünlü piyano yarışmalarında jüri üyeliği yaptı; Fransa, Polonya, İngiltere, İtalya, ABD ve Türkiye'de ödül ve nişanlar aldı. Biret bu güne kadar EMI, Decca, Atlantic/Finnadar, Naxos ve diğer firmalar için Amerika ve Avrupa'da pek çok plak kaydetmiştir. Bunlar arasında müzik tarihinde ilk kez komple diziler olarak seslendirilen Chopin'in bütün piyano eserleri ve Beethoven'in dokuz senfonisinin Liszt tarafından yapılan piyano uyarlamaları, 32 Piyano Sonatı, 5 Piyano Konçertosu ile Brahms ve Rachmaninof'un bütün solo piyano eserleri ve konçertoları, Boulez'in üç piyano sonatı, Ligeti'nin etüdleri ve Stravinsky'nin Ateskuşu bale müziginin piyano uyarlaması da yer almaktadır. Bu kayıtlar Polonyada Chopin Büyük Ödülü, Fransada Altın Diyapazon dahil pek çok ödül almış olup Amerika, Avrupa ve Uzak Doğuda 3 milyon adet civarında satılarak büyük bir dinleyici kitlesine ulaşmıştır.

2007 yılında Chopin'in bütün piyano eserleri kayıtları ve konser icraları ile Polonya kültürüne yaptıgı katkılar nedeniyle Cumhurbaşkanı Lech Kaczsnky İdil Biret'i Polonya'nın en üst nişanı olan 'Yüksek Liyakat Madalyası' (Krzyzem Kawalerskim Ordera Zaslugi) ile taltif etmiştir. Repertuarında yüzden fazla piyano konçertosu olan sanatçının eski ve yeni kayıtları kendi etiketi İdil Biret Arşivi (IBA) üzerinde Naxos tarafından bütün dünyaya dağıtılmaktadır.

ENGLISH

 • Complete Studio Recordings
 • Many live recordings in 10 volumes of seperate boxes
 • 130 CDs
 • 150+ hours of music
 • 60 piano concertos
 • Hundreds of solo piano works
 • 4 DVDs
 • 75. Anniversary Concert, 8 Concertos, 2 complete recitals & documentaries in 10 hours of video footage
 • 800 pages information in 10 booklets and an exclusive book
 • Special carrying bag.

The complete studio recordings of Idil Biret
'The Turkish pianist Idil Biret celebrated her 75th birthday last November. To approach and honor this milestone, her own label, distributed by the now-venerable Naxos, has been releasing a series of comprehensive box sets traversing her entire career. The word 'comprehensive' is not used lightly; in this set alone, the ninth in the series, we hear performances from her earliest radio broadcasts in 1949 to July of 2016, allowing Biret's changing approaches to these composers' works full documentation and exploration; it's quite a journey, and I have heard no other pianist that has made the complex but still intuitively simple interpretive decisions Biret has made… She is one of the very few pianists who can make not only convincing but uniquely visionary cases for works as chronologically and stylistically diverse as piano sonatas by Beethoven and Pierre Boulez…Final impressions, after living with this set for several months, are of a musical life in flux. With these enduring compositions as multisided sculptures to be reexamined, the set constitutes a voyage through the developing art of a child prodigy. It goes a long way toward answering questions about where the preternaturally gifted interpreter goes when convention and career opportunity become subservient to artistic pursuit. May it be an example to those embarking on a similar journey.' From Prof. Marc Medwin's article on the Bach & Mozart Edition in DUSTED Magazine, USA (1 June 2017) A large SuperBox set containing all the studio recordings Idil Biret made since 1959 will be released internationally and in Turkey by Naxos in May 2018. The set will contain 130 CDs in ten boxes that are also available individually.

Biret made these critically acclaimed recordings which won many awards, including the Grand Prix du Disque Frederic Chopin (Poland), Diapason d'Or of the Year (France), for the record labels Pretoria, Vega, Decca, Alpha (France); Atlantic/Finnadar, Pantheon (USA); EMI/HMV (Germany), Naxos (Hong Kong) and her own label IBA (Turkey). The 75th Anniversary Edition contains more than sixty works for piano and orchestra including all the piano concertos of Beethoven, Brahms, Chopin, Franck, Grieg, Hindemith, Liszt, Rachmaninov, Ravel, Schumann, Tchaikovsky as well as many concertos of Bach, Bartok, Mozart, Prokofiev, Saint-Säens, Saygun, Schönberg, Shostakovich and others.

The complete solo piano works of Brahms, Chopin and Rachmaninov are in the set as well as all the 32 piano sonatas of Beethoven, the 48 Preludes and Fugues of Bach in the Well Tempered Clavier and all the major solo works of Schumann and Liszt. There are many piano transcriptions of Liszt including the nine symphonies of Beethoven, Symphonie Fantastique and Harold in Italy of Berlioz, songs of Schubert and opera music of Wagner as well as two Brahms symphonies that Biret transcribed herself. Among the solo music of the 20th Century in the set are the three Sonatas of Pierre Boulez, the two books of Etudes of György Ligeti, Stravinsky's Firebird and Petrouchka transcriptions and the 12 Preludes of Adnan Saygun and two works of Ertuğrul Oğuz Fırat. The chamber music recordings include the piano quintets of Brahms, Franck, Schumann and the two sonatas for cello and piano of Brahms and the sonata for viola and piano of Ateş Pars.

Idil Biret performs with the Philharmonia Orchestra of London, The London Mozart Players, Polish National Radio Symphony, Bilkent Symphony of Ankara, Yale Symphony Orchestra (USA) and other orchestras in Paris, Lausanne, Leipzig, Sydney under the batons of eminent conductors including José Serebrier, James Loughran, Antoni Wit, Jean Fournet, Louis Fremaux and Toshi Shimada. London String Quartet and Borusan Quartet join her in the quintets of Brahms, Franck and Schumann. The German cellist Roderic von Bennigsen is her partner in the Brahms cello sonatas and Ruşen Güneş of Turkey joins her to perform the viola sonata of Pars and Berlioz's Harold in Italy.

The ten box, 130 CDs and 4 DVDs set commemorates Biret's 75th anniversary and 70 years on the concert stage. Of the ten boxes in this set, twelve thousand have been manufactured in Turkey since 2011. Six thousand of these (about 100.000 CDs) have been exported to Germany for world distribution by Naxos.

Idil Biret was born in Ankara, Turkey. She started to play the piano at the age of three and later studied at the Paris Conservatoire under the guidance of Nadia Boulanger, graduating at the age of fifteen with three first prizes. She was a pupil of Alfred Cortot and a lifelong disciple of Wilhelm Kempff. She embarked on her career as a soloist at the age of sixteen appearing with major orchestras in the principal music centres of the world like Boston Symphony, Leningrad Philharmonic, Dresdner Staatskapelle, Leipzig Gewandhaus, London Symphony, Sydney Symphony, Orchestre National de France, Warsaw Philharmonic in collaboration with conductors of greatest distinction such as Erich Leinsdorf, Pierre Monteux, Hermann Scherchen, Gennadi Rozhdestvensky, Rafael Frühbeck de Burgos, Sir Charles Mackerras, Sir Charles Groves, Kazimierz Kord, Antoni Wit. To many major festival appearances may be added membership of juries for international competitions including the Van Cliburn, Queen Elisabeth of the Belgians and Busoni competitions. She has received the Lili Boulanger memorial Award in Boston, the Harriet Cohen / Dinu Lipatti Gold Medal in London, the Polish Cavalry Cross of the Order of Merit, the Adelaide Ristori Prize in Italy, the French Chevalier de l'Ordre National du Mérite and the State Artist distinction in Turkey. Her more than one hundred records since the 1960s include the first recordings of Liszt's transcriptions of the nine symphonies of Beethoven for EMI, Berlioz's Symphonie Fantastique for Atlantic/Finnadar and for Naxos and IBA the complete piano works of Brahms, Chopin, Rachmaninov, the three Sonatas of Boulez, the Etudes of Ligeti and the Firebird piano transcription by Stravinsky, the piano compositions and transcriptions of her mentor Wilhelm Kempff and, most recently, the 48 Preludes and Fugues in the Well Tempered Clavier of Bach. These recordings have sold nearly three million copies. Her Boulez sonatas recording was awarded the Golden Diapason of the year award in France in 1995 and the complete Chopin recordings have received a Grand Prix du Disque Frédéric Chopin award in Poland the same year. In 2007 the President Lech Kaczsnky decorated Biret with the highest order of Poland (Krzyzem Kawalerskim Ordera Zaslugi) for her contribution to Polish culture through her recordings and performances of Chopin's music.
Eser Listesi
Beethoven Edition CD: 1
Ludwig van Beethoven
Sonata No.1 in F minor, Op.2, No.1
 
1. Allegro
 
2. Adagio
 
3. Menuetto & Trio: Allegretto
 
4. Prestissimo
Sonata No.2 in A major, Op.2, No.2
 
5. allegro vivace
 
6. Largo appassionato
 
7. Scherzo & Trio: Allegretto
 
8. Rondo: Grazioso
Sonata No.19 in G minor, Op.49, No.1
 
9. Andante
 
10. Rondo: Allegro
Sonata No.20 in G major, Op.49, No.2
 
11. Allegro, ma non troppo
 
12. Tempo di Menuetto
Beethoven Edition CD: 2
Ludwig van Beethoven
Sonata No.3 in C major, Op.2, No.3
 
1. Allegro con brio
 
2. Adagio
 
3. Scherzo & Trio: Allegretto
 
4. Allegro assai
Sonata No.5 in C minor, Op.10, No.1
 
5. Allegro molto e con brio
 
6. Adagio molto
 
7. Finale: Prestissimo
Sonata No.18 in E flat major, Op.31, No.3
 
8. Allegro
 
9. Scherzo: Allegretto vivace
 
10. Menuetto & Trio: Moderato e grazioso
 
11. Presto con fuoco
Beethoven Edition CD: 3
Ludwig van Beethoven
Sonata No.7 in D major, Op.10, No.3
 
1. Presto
 
2. Largo e mesto
 
3. Menuetto: Allegro
 
4. Rondo: Allegro
Sonata No.21 in C major, Op.53 (Waldstein)
 
5. Allegro con brio
 
6. Introduzione: Adagio molto
 
7. Rondo: Allegretto moderato - Prestissimo
Sonata No.25 in G major, Op.79
 
8. Presto alla tedesca
 
9. Andante
 
10. Vivace
Beethoven Edition CD: 4
Ludwig van Beethoven
Sonata No.23 in F minor, Op.57 (Appassionata)
 
1. Allegro assai
 
2. Andante con moto attacca
 
3. Allegro ma non troppo - Presto
Sonata No.28 in A major, Op.101
 
4. Allegretto, ma non troppo
 
5. Vivace alla marcia
 
6. Adagio, ma non troppo, con affetto
 
7. Allegro
Sonata No.31 in A flat major, Op.110
 
8. Moderato cantabile
 
9. Molto allegro
 
10. Adagio ma non troppo - Fuga: Allegro ma non troppo
Beethoven Edition CD: 5
Ludwig van Beethoven
Sonata No.9 in E major, Op.14, No.1
 
1. Allegro
 
2. Allgretto
 
3. Rondo: Allegro comodo
Sonata No.10 in G major, Op.14, No.2
 
4. Allegro
 
5. Andante
 
6. Scherzo: Allegro assai
Sonata No.13 in E flat major, Op.27, No.1
 
7. Andante
 
8. Allegro molto vivace
 
9. Adagio con espressione
 
10. Allegro vivace
Sonata No.14 in C sharp minor, Op.27, No.2 (Moonlight)
 
11. Adagio sostenuto
 
12. Allegretto
 
13. Presto agitato
Beethoven Edition CD: 6
Ludwig van Beethoven
Sonata No.4 in E flat major, Op.7
 
1. Allegro molto e con brio
 
2. Largo, con gran espressione
 
3. Allegro
 
4. Rondo: Poco allegretto e grazioso
Sonata No.8 in G minor, Op.13 (Pathétique)
 
5. Grave - Molto allegro e con brio
 
6. Adagio cantabile
 
7. Rondo: Allegro
Sonata No.27 in E minor, Op.90
 
8. Con vivacita e sempre con sentimento ed espressione
 
9. Non troppo vivace e cantabile assai
Beethoven Edition CD: 7
Ludwig van Beethoven
Sonata No.6 in F major, Op.10, No.2
 
1. Allegro
 
2. Allegretto
 
3. Presto
Sonata No.12 in A flat major, Op.26
 
4. Andante con variazioni
 
5. Scherzo: Allegro molto
 
6. Marcia funebre
 
7. Allegro
Sonata No.15 in D major, Op.28 (Pastoral)
 
8. Allegro
 
9. Andante
 
10. Scherzo - Allegro assai
 
11. Rondo: Allegro ma non troppo
Beethoven Edition CD: 8
Ludwig van Beethoven
Sonata No.11 in B flat major, Op.22
 
1. Allegro con brio
 
2. Adagio con molto espressione
 
3. Menuetto
 
4. Rondo: Allegretto
Sonata No.16 in G major, Op.31, No.1
 
5. Allegro vivace
 
6. Adagio grazioso
 
7. Rondo: Allegretto
Sonata No.17 in D minor, Op.31, No.2
 
8. Largo - Allegro
 
9. Adagio
 
10. Allegretto
Beethoven Edition CD: 9
Ludwig van Beethoven
Sonata No.26 in E flat major, Op.81a (Les adieux)
 
1. Les adieux: Adagio - Allegro
 
2. L'absence: Andante espressivo
 
3. Le retour: Vivacissimamente
Sonata No.30 in E major, Op.109
 
4. Vivace ma non troppo - Adagio espressivo - Tempo I
 
5. Prestissimo
 
6. Andante, molto cantabile ed espressivo
Sonata No.32 in C minor, Op.111
 
7. Maestoso - Allegro con brio ed appassionato
 
8. Arietta: Adagio molto, semplice e cantabile
Beethoven Edition CD: 10
Ludwig van Beethoven
Sonata No.22 in F major, Op.54
 
1. In tempo d'un minuetto
 
2. Allegretto - Piu allegro
Sonata No.24 in F sharp major, Op.78
 
3. Adagio cantabile - Allegro ma non troppo
 
4. Allegro vivace
Sonata No.29 in B flat major, Op.106 (Hammerklavier)
 
5. Allegro
 
6. Scherzo: Assai vivace - Presto - Tempo I
 
7. Adagio sostenuto, appassionato e con molto sentimento
 
8. Largo - Allegro risoluto
Beethoven Edition CD: 11
Ludwig van Beethoven
Concerto No.1 in C major, Op.15
 
1. Allegro con brio
 
2. Largo
 
3. Rondo: Allegretto scherzando
Concerto No.2 in B flat major, Op.19
 
4. Allegro con brio
 
5. Adagio
 
6. Rondo: Molto allegro
Beethoven Edition CD: 12
Ludwig van Beethoven
Concerto No.3 in C minor, Op.37
 
1. Allegro con brio
 
2. Largo
 
3. Rondo: Molto allegro
Concerto No.4 in G major, Op.58
 
4. Allegro con brio
 
5. Andante con moto
 
6. Rondo: Vivace
Beethoven Edition CD: 13
Ludwig van Beethoven
Concerto No.5 in E flat major, Op.73 (Emperor)
 
1. Allegro
 
2. Adagio un poco mosso
 
3. Rondo: Allegro
 
4. Fantasia, Op.80 (Choral Fantasy)
Beethoven Edition CD: 14
Ludwig van Beethoven
Symphony No.1 in C major, Op.21
 
1. Allegro molto - Allegro con brio
(transc. Franz Liszt)
 
2. Andante cantabile con moto
(transc. Franz Liszt)
 
3. Menuetto: Allegro molto vivace
(transc. Franz Liszt)
 
4. Adagio - Allegro molto e vivace
(transc. Franz Liszt)
Symphony No.2 in D major, Op.36
 
5. Adagio molto - Allegro con brio
(transc. Franz Liszt)
 
6. Larghetto
(transc. Franz Liszt)
 
7. Scherzo: Allegro
(transc. Franz Liszt)
 
8. Allegro molto
(transc. Franz Liszt)
Beethoven Edition CD: 15
Ludwig van Beethoven
Symphony No.4 in B flat major, Op.60
 
1. Adagio - Allegro vivace
(transc. Franz Liszt)
 
2. Adagio
(transc. Franz Liszt)
 
3. Allegro vivace
(transc. Franz Liszt)
 
4. Allegro ma non troppo
(transc. Franz Liszt)
Symphony No.5 in C minor, Op.67
 
5. Allegro con brio
(transc. Franz Liszt)
 
6. Andante con molto
(transc. Franz Liszt)
 
7. Allegro
(transc. Franz Liszt)
 
8. Allegro
(transc. Franz Liszt)
Beethoven Edition CD: 16
Ludwig van Beethoven
Symphony No.7 in A major, Op.92
 
1. Poco sostenuto - Vivace
(transc. Franz Liszt)
 
2. Allegretto
(transc. Franz Liszt)
 
3. Presto
(transc. Franz Liszt)
 
4. Allegro con brio
(transc. Franz Liszt)
Symphony No.8 in F major, Op.93
 
5. Allegro vivace e con brio
(transc. Franz Liszt)
 
6. Allegretto scherzando
(transc. Franz Liszt)
 
7. Tempo di menuetto
(transc. Franz Liszt)
 
8. Allegro vivace
(transc. Franz Liszt)
Beethoven Edition CD: 17
Ludwig van Beethoven
Symphony No.3 in E flat major, Op.55 (Eroica)
 
1. Allegro con brio
(transc. Franz Liszt)
 
2. Marcia funebre: Adagio assai
(transc. Franz Liszt)
 
3. Scherzo: Allegro vivace
(transc. Franz Liszt)
 
4. Finale: Allegro molto
(transc. Franz Liszt)
Beethoven Edition CD: 18
Ludwig van Beethoven
Symphony No.6 in F major, Op.68 (Pastoral)
 
1. Allegro ma non troppo
(transc. Franz Liszt)
 
2. Andante molto mosso
(transc. Franz Liszt)
 
3. Allegro
(transc. Franz Liszt)
 
4. Allegro
(transc. Franz Liszt)
 
5. Allegretto
(transc. Franz Liszt)
Symphony No.9 in D minor, Op.125 (Choral)
 
6. Allegro ma non troppo, un poco maestoso
(transc. Franz Liszt)
Beethoven Edition CD: 19
Ludwig van Beethoven
Symphony No.9 in D minor, Op.125 (Choral)
 
1. Molto vivace
(transc. Franz Liszt)
 
2. Adagio molto e cantabile - Andante moderato
(transc. Franz Liszt)
 
3. Presto - Recitative - Allegro assai - Allegro assai vivace, alla marcia
(transc. Franz Liszt)
Beethoven Edition DVD
Ludwig van Beethoven
 
1. A Musical Odyssey
Documentary film on the making of the Beethoven recordings by İ. Biret between 1985-2008
Concerto No.2 in B flat major, Op.19
 
2. Allegro con brio
 
3. Adagio
 
4. Rondo: Molto allegro
Concerto No.4 in G major, Op.58
 
5. Allegro con brio
 
6. Andante con moto
 
7. Rondo: Vivace
Johann Sebastian Bach
 
8. Encore: Bach Chorals BWV 307/734
Transcribed for piano by Wilhelm Kempff
Ludwig van Beethoven
Concerto No.3 in C minor, Op.37
 
9. Allegro con brio
 
10. Largo
 
11. Rondo: Molto allegro
Concerto No.5 in E flat major, Op.73 (Emperor)
 
12. Allegro
 
13. Adagio un poco mosso
 
14. Rondo: Allegro
George Frideric Handel
 
15. Encore 1: Menuet
Transcribed for piano by Wilhelm Kempff
Johannes Brahms
 
16. Encore 2: Hungarian Dance No.1
Franz Liszt 200th Anniversary Edition CD: 1
Franz Liszt
Concerto No. 1 in E flat major
 
1. Allegro maestoso
06:05
 
2. Quasi adagio
05:06
 
3. Allegretto vivace
02:35
 
4. Allegro animato
01:55
 
5. Allegro marziale animato
04:28
Concerto No. 2 in A major
 
6. Adagio sostenuto assai
06:17
 
7. Allegro agitato assai
02:11
 
8. Allegro moderato
05:33
 
9. Allegro deciso
03:11
 
10. Marziale un poco meno allegro
03:52
 
11. Allegro animato
01:52
 
12. Totentanz in D minor
17:42
Franz Liszt 200th Anniversary Edition CD: 2
Franz Liszt
Sonata in B minor, S178/R21
 
1. Lento assai – Allegro energico – Andante sostenuto – Allegro energico – Andante sostenuto – Lento assai
31:20:00
Grandes Etudes de Paganini, S141/R3b
 
2. Preludio: Andante – Etude No. 1: Non troppo lento
06:23
 
3. Etude No. 2: Andante – Andante capriccioso
06:05
 
4. Etude No. 3: La Campanella
04:52
 
5. Etude No. 4: Vivo
02:03
 
6. Etude No. 5: Allegretto
03:16
 
7. Etude No. 6: Theme and Variations: Quasi presto
05:46
Franz Liszt 200th Anniversary Edition CD: 3
Franz Liszt
Etude en douze Exercices, S136/R1 (1826)
 
1. No. 1 in C major: Allegro con fuoco
01:06
 
2. No. 2 in A minor: Allegro non molto
01:23
 
3. No. 3 in F major: Allegro sempre legato
01:51
 
4. No. 4 in D minor: Allegretto
01:27
 
5. No. 5 in B flat major: Moderato
03:30
 
6. No. 6 in G minor: Molto agitato
01:26
 
7. No. 7 in E flat major: Allegretto con molta espressione
02:19
 
8. No. 8 in C minor: Allegro con spirito
01:54
 
9. No. 9 in A flat major: Allegro grazioso
04:21
 
10. No. 10 in F minor: Moderato
02:12
 
11. No. 11 in D flat major: Allegro grazioso
02:48
 
12. No. 12 in B flat mainor: Allegro non troppo
02:12
Trois Etudes de concert, S144/R5 (1845-49)
 
13. Etude de concert No. 1 in A flat major: A capriccio – Allegro cantabile (Un lamento)
10:07
 
14. Etude de concert No. 2 in F minor: A capriccio – Quasi allegretto (La leggierezza)
04:41
 
15. Etude de concert No. 3 in D flat major: Allegro affettuoso (Un sospiro)
04:33
Deux Etudes de concert, S145/R6 (1862-63)
 
16. No. 1 Gnomenreigen
03:16
 
17. No. 2 Waldesrauschen
04:30
Giuseppe Verdi
 
18. Rigoletto – Paraphrase de concert S434/R267 (?1855)
08:07
(transc. Franz Liszt)
Richard Wagner
 
19. Tannhäuser – Ouverture, S442/R275 (1848)
17:36
(transc. Franz Liszt)
Franz Liszt 200th Anniversary Edition CD: 4
Franz Liszt
12 Grandes Etudes, S137/R2a (1837)
 
1. Etude No. 1 in C major: Presto
00:57
 
2. Etude No. 2 in A minor: Molto vivace
02:45
 
3. Etude No. 3 in F major: Poco adagio
05:49
 
4. Etude No. 4 in D minor: Allegro patetico
06:47
 
5. Etude No. 5 in B flat major: Egualmente
03:58
 
6. Etude No. 6 in G minor: Largo patetico
06:52
 
7. Etude No. 7 in E flat major: Allegro deciso
06:18
 
8. Etude No. 8 in C minor: Presto strepitoso
09:14
 
9. Etude No. 9 in A flat major: Andantino
11:16
 
10. Etude No. 10 in F minor: Presto molto agitato
06:03
 
11. Etude No. 11 in D flat major: Lento assai – Andantino – Allegro vivace
10:52
 
12. Etude No. 12 in B flat minor: Andantino
08:40
Franz Liszt 200th Anniversary Edition CD: 5
Hector Berlioz
Symphonie fantastique, S. 470
 
1. Rêveries, passions
12:20
(transc. Franz Liszt)
 
2. Un bal
06:10
(transc. Franz Liszt)
 
3. Scène aux champs
18:10
(transc. Franz Liszt)
 
4. Marche au supplice
05:55
(transc. Franz Liszt)
 
5. Songe d’une nuit de Sabbat
10:55
(transc. Franz Liszt)
Franz Liszt 200th Anniversary Edition CD: 6
Hector Berlioz
Harold en Italie, S. 472
 
1. Harold aux montagnes
17:41
(transc. Franz Liszt)
 
2. Marche des pèlerins
09:12
(transc. Franz Liszt)
 
3. Sérénade d’un montagnard des Abruzzes à sa maîtresse
07:47
(transc. Franz Liszt)
 
4. Orgie de brigands
14:07
(transc. Franz Liszt)
Franz Liszt 200th Anniversary Edition CD: 7
Franz Liszt
Schubert Song Transcriptions
 
1. Auf dem Wasser zu singen
04:40
 
2. Du bist die Ruh
05:23
 
3. Erlkönig
04:20
 
4. Die junge Nonne
04:54
 
5. Gretchen am Spinnrade
03:54
 
6. Der Wanderer
06:56
 
7. Ständchen (Horch, horch, die Lerch)
02:45
 
8. Ave Maria
06:43
 
9. Wohin?
02:36
 
10. Ungeduld
02:20
 
11. Liebesbotschaft
03:12
 
12. Ständchen (Leise flehen meine Lieder)
06:24
 
13. Der Lindenbaum
05:10
Franz Liszt 200th Anniversary Edition CD: 8
Franz Liszt
Wagner Opera Paraphrases
 
1. Phantasiestück über Motive aus Rienzi (Santo Spirito, Cavaliere), S439/R272
09:27
 
2. Elsas Brautzug zum Münster aus Lohengrin, S445/R278 No. 2
10:56
 
3. Ballade aus dem fliegenden Holländer, S441/R274
05:44
 
4. Ouvertüre zu Tannhäuser, S442/R275
17:08
 
5. Am stillen Herd aus den Meistersingern, S448/R281
07:42
 
6. Feierlicher Marsch zum heiligen Gral aus Parsifal, S450/R283
12:25
 
7. Isoldes Liebestod aus Tristan und Isolde, S447/R280
07:25
Franz Liszt 200th Anniversary Edition CD: 9
Ludwig van Beethoven
Beethoven Symphonies 2, 3, 5, 7 & 9
 
1. No. 2 in D major, Op. 36 - Larghetto
15:03
(transc. Franz Liszt)
 
2. No. 3 in E flat major, Op. 55 - Marcia Funebre: Adagio assai
20:05
(transc. Franz Liszt)
 
3. No. 5 in C minor, Op. 67 -Andante con moto
14:08
(transc. Franz Liszt)
 
4. No. 7 in A major Op. 92 - Allegretto
11:10
(transc. Franz Liszt)
 
5. No. 9 in D minor Op. 125 - Adagio molto e cantabile - Andante moderato
19:10
(transc. Franz Liszt)
Franz Liszt 200th Anniversary Edition DVD
Live at the Istanbul Festival (June2011)
 
1. Bach/Liszt - Fantasy and Fugue in G minor
 
2. Liszt - Two Legends/ St. Francis of Assisi: The Sermon to the Birds
 
3. Liszt - Two Legends/ St. Francis of Paola: Walking of the Waves
 
4. Liszt - Two Grand Etudes: Nos. 1, 2 (1837)
 
5. Wagner/Liszt - Ouverture to Tannhäuser
 
6. Liszt - Années de Pèlerinage: 2ème Année “Italie”: Spozalizio/ Il Penseroso/ Canzonetta del Salvatore Rosa
 
7. Liszt - Années de Pèlerinage: 3ème Année: Les jeux d’eau à la villa d’Este
 
8. Liszt - Two Grand Etudes : Nos. 9, 12 (1837)
 
9. Liszt - Supplement a 2ème Année “Italie” (Venezia et Napoli): Gondoliera/ Canzone/ Tarantella
 
10. Encore: Verdi/Liszt - Rigoletto: Paraphrase de concert
At Liszt’s piano in Weimar (May 2011)
 
11. Liszt - St. Francis of Assisi: The Sermon to the Birds
Brahms Edition CD: 1
Johannes Brahms
Piano Sonata No. 1 in C Major Op. 1
 
1. I. Allegro
10:05
 
2. II. Andante (nach einem altdeutschen Minneliede)
05:39
 
3. III. Scherzo: Allegro molto e con fuoco
05:53
 
4. IV. Finale: Allegro con fuoco
07:15
Piano Sonata No. 2 in F Sharp Minor Op. 2
 
5. I. Allegro non troppo, ma energico
05:54
 
6. II. Andante con espressione
05:39
 
7. III. Scherzo: Allegro
03:40
 
8. IV. Finale: Introduzione (Sostenuto) - Allegro non troppo e rubato
10:24
Brahms Edition CD: 2
Johannes Brahms
Piano Sonata No. 3 in F Minor Op. 5
 
1. I. Allegro maestoso
09:58
 
2. II. Andante espressivo
10:13
 
3. III. Scherzo: Allegro energico
04:31
 
4. IV. Intermezzo: Andante molto
04:12
 
5. V. Finale: Allegro moderato ma rubato
08:38
Ballades Op. 10
 
6. No. 1 in D Minor: Andante
05:38
 
7. No. 2 in D Minor: Andante
05:25
 
8. No. 3 in B Minor: Intermezzo, Allegro
03:54
 
9. No. 4 in B Major: Andante con moto
09:49
Brahms Edition CD: 3
Johannes Brahms
Klavierstücke Op. 76
 
1. No. 1: Capriccio in F Sharp Minor
03:38
 
2. No. 2: Capriccio in B Minor
03:23
 
3. No. 3: Intermezzo in A Flat Major
03:16
 
4. No. 4: Intermezzo in B Flat Major
03:18
 
5. No. 5: Capriccio in C Sharp Minor
03:20
 
6. No. 6: Intermezzo in A Major
04:26
 
7. No. 7: Intermezzo in A Minor
03:06
 
8. No. 8: Capriccio in C Major
03:35
Two Rhapsodies Op. 79
 
9. No. 1 in B Minor
07:56
 
10. No. 2 in G Minor
06:26
Fantasies Op. 116
 
11. No. 1: Capriccio in D Minor
02:41
 
12. No. 2: Intermezzo in A Minor
03:19
 
13. No. 3: Capriccio in G Minor
03:31
 
14. No. 4: Intermezzo in E Major
04:26
 
15. No. 5: Intermezzo in E Minor
03:01
 
16. No. 6: Intermezzo in E Major
03:26
 
17. No. 7: Capriccio in D Minor
02:25
Brahms Edition CD: 4
Johannes Brahms
Three Intermezzi Op. 117
 
1. No. 1 in E Flat Major: Andante moderato
05:19
 
2. No. 2 in B Flat Minor: Andante non troppo e con molto espressione
05:42
 
3. No. 3 in C Sharp Minor: Andante con moto
06:06
Klavierstücke Op. 118
 
4. Intermezzo in A Minor: Allegro non assai, ma molto appassionato
02:03
 
5. Intermezzo in A Major: Andante teneramente
05:18
 
6. Ballade in G Minor: Allegro energico
03:44
 
7. Intermezzo in F Minor: Allegretto un poco agitato
03:14
 
8. Romanze in F Major: Andante
04:01
 
9. Intermezzo in E Flat Minor: Andante - Largo e mesto
05:42
Klavierstücke Op. 119
 
10. Intermezzo in B Minor: Adagio
04:10
 
11. Intermezzo in E Minor: Andantino un poco agitato
04:33
 
12. Intermezzo in C Major: Grazioso e giocoso
01:41
 
13. Rhapsody in E Flat Major: Allegro risoluto
06:23
 
14. Scherzo in E Flat Minor Op. 4: Rasch und Feurig
11:08
Brahms Edition CD: 5
Johannes Brahms
Waltzes Op. 39 (First version)
 
1. No. 1 in B Major
00:45
 
2. No. 2 in E Major
01:29
 
3. No. 3 in G Sharp Minor
00:53
 
4. No. 4 in E Minor
01:13
 
5. No. 5 in E Major
01:39
 
6. No. 6 in C Sharp Major
01:00
 
7. No. 7 in C Sharp Minor
02:19
 
8. No. 8 in B Flat Major
01:41
 
9. No. 9 in D Minor
01:26
 
10. No. 10 in G Major
00:32
 
11. No. 11 in B Minor
01:31
 
12. No. 12 in E Major
02:17
 
13. No. 13 in B Major
00:40
 
14. No. 14 in G Sharp Minor
01:27
 
15. No. 15 in A Flat Major
01:34
 
16. No. 16 in C Sharp Minor
01:15
Hungarian Dances WoO 1
 
17. No. 1 in G Minor
03:10
 
18. No. 2 in D Minor
03:36
 
19. No. 3 in F Major
02:41
 
20. No. 4 in F Sharp Minor
05:10
 
21. No. 5 in F Sharp Minor
02:24
 
22. No. 6 in D Flat Major
04:03
 
23. No. 7 in F Major
01:48
 
24. No. 8 in A Minor
02:43
 
25. No. 9 in E Minor
02:14
 
26. No. 10 in E Major
02:03
Brahms Edition CD: 6
Johannes Brahms
 
1. Variations on an Original Theme in D Major Op. 21 No. 1
16:17
 
2. Variations on a Hungarian Song in D Major Op. 21 No. 2
06:37
Five Studies for Piano Anh. Ia/ 1
 
3. No. 1: Study in F Minor after Frédéric Chopin
02:43
 
4. No. 2: Rondo in C Major after Carl Maria von Weber
04:38
 
5. No. 3: Presto in G Minor after J.S. Bach (1st Version)
03:58
 
6. No. 4: Presto in G Minor after J.S. Bach (2nd Version)
04:12
 
7. No. 5: Chaconne in D Minor by J.S. Bach (for left hand alone)
17:37
Brahms Edition CD: 7
Johannes Brahms
51 Exercises WoO 6
 
1. Exercise No. 1a in D Major
00:48
 
2. Exercise No. 1b in D Major
00:55
 
3. Exercise No. 1c in D Major
01:03
 
4. Exercise No. 1d in D Major
01:11
 
5. Exercise No. 1e in D Major
01:16
 
6. Exercise No. 1f in D Major
01:25
 
7. Exercise No. 2a in A Major
00:36
 
8. Exercise No. 2b in A Major
00:34
 
9. Exercise No. 3 in E Major
00:24
 
10. Exercise No. 4 in A - Flat Major
01:26
 
11. Exercise No. 5 in C Minor
01:13
 
12. Exercise No. 5a in C Minor
00:30
 
13. Exercise No. 6 in C Minor
00:40
 
14. Exercise No. 6a in C Minor
00:32
 
15. Exercise No. 7 in C Major
00:35
 
16. Exercise No. 7a in C Major
00:13
 
17. Exercise No. 7b in C Major
00:20
 
18. Exercise No. 8a in C Major
00:15
 
19. Exercise No. 8b in C Major
00:53
 
20. Exercise No. 9a in C Major
00:26
 
21. Exercise No. 9b in C Major
00:28
 
22. Exercise No. 10 in C Major
00:40
 
23. Exercise No. 11a in C Major
00:30
 
24. Exercise No. 11b in C Major
00:31
 
25. Exercise No. 12 in C Major
00:21
 
26. Exercise No. 13 in C Minor
00:27
 
27. Exercise No. 14 in C Major
00:19
 
28. Exercise No. 15 in C Major
00:42
 
29. Exercise No. 16a in C Major
00:34
 
30. Exercise No. 16b in C Major
00:35
 
31. Exercise No. 16c in C Major
00:40
 
32. Exercise No. 17 in C Major
00:44
 
33. Exercise No. 18a in C Major
00:32
 
34. Exercise No. 18b in C Major
00:25
 
35. Exercise No. 19 in F - Sharp Minor
00:52
 
36. Exercise No. 20 in C Major
01:15
 
37. Exercise No. 21a in C Major
00:37
 
38. Exercise No. 21b in C Major
01:17
 
39. Exercise No. 22 in C Major
00:23
 
40. Exercise No. 23a in B Major
00:41
 
41. Exercise No. 23b in B Major
00:12
 
42. Exercise No. 23c in B Major
00:39
 
43. Exercise No. 24a in C Minor
01:13
 
44. Exercise No. 24b in C Minor
01:07
 
45. Exercise No. 25a in B Minor
00:19
 
46. Exercise No. 25b in B - Flat Minor
00:19
 
47. Exercise No. 25c in C Major
00:33
 
48. Exercise No. 26a in C Major
00:23
 
49. Exercise No. 26b in C Major
00:25
 
50. Exercise No. 26c in C Major
00:20
 
51. Exercise No. 27 in C Major
00:30
 
52. Exercise No. 28 in C Major
00:27
 
53. Exercise No. 29 in A Minor
00:23
 
54. Exercise No. 30 in F Major
01:04
 
55. Exercise No. 31a in C Major
00:41
 
56. Exercise No. 31b in C Major
02:09
 
57. Exercise No. 32a in C Minor
01:13
 
58. Exercise No. 32b in C Minor
01:09
 
59. Exercise No. 33a in C Major
01:25
 
60. Exercise No. 33b in C Major
01:53
 
61. Exercise No. 34a in A Major
00:29
 
62. Exercise No. 34b in E Major
00:29
 
63. Exercise No. 34c in B Major
00:30
 
64. Exercise No. 35 in C Major (with variant)
00:55
 
65. Exercise No. 36 in C Major
00:42
 
66. Exercise No. 37a in C Major
00:36
 
67. Exercise No. 37b in C Major
00:44
 
68. Exercise No. 38 in C Major
01:33
 
69. Exercise No. 39 in C Major
00:37
 
70. Exercise No. 40a in C Major
00:49
 
71. Exercise No. 40b in C Major
00:55
 
72. Exercise No. 41a in C Major
01:04
 
73. Exercise No. 41b in C Major
01:04
 
74. Exercise No. 42a in C Major
00:32
 
75. Exercise No. 42b in C Major
00:33
 
76. Exercise No. 43a in C Major
00:47
 
77. Exercise No. 43b in C Major
01:01
 
78. Exercise No. 44a in C Major
00:39
 
79. Exercise No. 44b in C Major
00:28
 
80. Exercise No. 45 in G Minor
00:57
 
81. Exercise No. 46a in E Major
01:48
 
82. Exercise No. 46b in E Major
01:16
 
83. Exercise No. 47 in C Major
01:24
 
84. Exercise No. 48 in E Minor
00:49
 
85. Exercise No. 49a - Modulating
00:55
 
86. Exercise No. 49b - Modulating
00:43
 
87. Exercise No. 50 in C Major
02:23
 
88. Exercise No. 51 in G Minor
00:41
Brahms Edition CD: 8
Johannes Brahms
 
1. Variations on a Theme by Schumann in F Sharp Minor Op. 9
18:32
 
2. Variations and Fugue on a Theme by Handel in B Flat Major Op. 24
27:02:00
Variations on a Theme by Paganini in A Minor Op. 35
 
3. Book 1
13:28
 
4. Book 2
11:05
Brahms Edition CD: 9
Johannes Brahms
 
1. Theme and Variations in D Minor GA posth. XV/ 9 (from String Sextet No. 1 Op. 18)
11:28
 
2. Gavotte in A Major from Iphigénie en Aulide by Christoph Willibald Gluck Anh. Ia/ 2
03:48
 
3. Sarabande in A Minor WoO posth. 5/ 1 and Two Gavottes in A Minor and A Major WoO posth. 3
06:37
 
4. Gigue in A Minor WoO posth. 4/ 1
02:21
 
5. Sarabande in B Minor WoO posth. 5/ 2
02:18
 
6. Gigue in B Minor WoO posth. 4/ 2
02:28
 
7. Klavierstück in B Flat Major Anh. posth. III/ 4
01:00
 
8. Canon in F Minor Anh. posth. III/ 2
00:33
 
9. Canon (Inverted)
00:35
 
10. Rakoczy March Anh. posth. III/ 10
05:20
 
11. Sarabande in A minor WoO posth 5/ 1
01:46
 
12. Impromptu D 899/ 2 by Franz Schubert D 899 (Study for the Left Hand) Anh. posth. IV/ 2
05:27
 
13. Ländler D 814 by Franz Schubert, Anh. posth. Ia/ 6
04:04
 
14. Scherzo from Piano Quintet by Robert Schumann Op. 44 Anh. posth. Ia/ 7
05:55
Brahms Edition CD: 10
Johannes Brahms
Four Song Transcriptions from “Die schöne Magelone”
 
1. No. 12: Muss es eine Trennung geben
03:29
(trnscr. by I. Biret)
 
2. No. 10: Verzweiflung
02:52
(trnscr. by I. Biret)
 
3. No. 11: Wie schnell verschwindet
04:26
(trnscr. by I. Biret)
 
4. No. 14: Wie froh und frisch
03:10
(trnscr. by I. Biret)
Waltzes Op. 39 (Second version)
 
5. No. 1 in B Major
00:44
 
6. No. 2 in E Major
01:22
 
7. No. 3 in G Sharp Minor
00:52
 
8. No. 4 in E Minor
01:03
 
9. No. 5 in E Major
01:18
 
10. No. 6 in C Major
00:59
 
11. No. 7 in C Sharp Minor
01:55
 
12. No. 8 in B Flat Major
01:44
 
13. No. 9 in D Minor
00:45
 
14. No. 10 in G Major
00:30
 
15. No. 11 in B Minor
01:24
 
16. No. 12 in E Major
01:24
 
17. No. 13 in C Major
00:40
 
18. No. 14 in A Minor
01:31
 
19. No. 15 in A Major
01:25
 
20. No. 16 in D Minor
01:01
Nine Cadenzas for Piano Concertos
 
21. For J.S. Bach: Concerto in D Minor BWV 1052 WoO post. 11
00:46
 
22. For Mozart: Concerto in G Major K 453, WoO posth. 13: First Movement
01:07
 
23. For Mozart: Concerto in G Major K 453, WoO posth. 13: Second Movement
01:06
 
24. For Mozart: Concerto in G Major K 453, WoO posth. 13: Third Movement
00:48
 
25. For Mozart: Concerto in D Minor K 466, WoO post. 14
03:00
 
26. For Mozart: Concerto in C Minor K 491, WoO posth. 15
01:59
 
27. For Beethoven: Concerto No. 3 in C Minor Op. 37 Anh. posth. IV/ 7
03:52
 
28. For Beethoven: Concerto No. 4 in G Major Op. 58 WoO posth. 12: First Movement
05:04
 
29. For Beethoven: Concerto No. 4 in G Major Op. 58 WoO posth. 12: Third Movement
01:14
Brahms Edition CD: 11
Johannes Brahms
Piano Concerto No. 1 in D Minor Op. 15
 
1. I. Maestoso
23:41
 
2. II. Adagio
14:59
 
3. III. Rondo: Allegro non troppo
12:26
Robert Schumann
 
4. Introduction and Concert Allegro in D Minor for Piano and Orchestra Op. 134
14:52
Brahms Edition CD: 12
Johannes Brahms
Piano Concerto No. 2 in B Flat Major Op. 83
 
1. I. Allegro non troppo
18:32
 
2. II. Allegro appassionato
09:10
 
3. III. Andante
13:29
 
4. IV. Allegretto grazioso
09:31
Robert Schumann
 
5. Introduction and Allegro appassionato in G Major for Piano and Orchestra Op. 92
16:31
Brahms Edition CD: 13
Johannes Brahms
Symphony No. 4 Op. 98 (trnscr. by I. Biret)
 
1. I. Allegro non troppo
13:57
 
2. II. Andante moderato
13:20
 
3. III. Allegro giocoso
06:27
 
4. IV. Allegro energico e passionato
10:54
Variations on a Theme by Paganini in A Minor Op. 35
 
5. Book I
11:11
 
6. Book II
09:37
 
7. Capriccio Op. 76 No. 1
03:27
 
8. Capriccio Op. 76 No. 5
03:03
Brahms Edition CD: 14
Johannes Brahms
Symphony No. 3 in F Major Op. 90
 
1. I. Allegro con brio
15:26
(trnscr. by I. Biret)
 
2. II. Andante
11:36
(trnscr. by I. Biret)
 
3. III. Poco Allegretto
07:28
(trnscr. by I. Biret)
 
4. IV. Allegro
11:25
(trnscr. by I. Biret)
6 Hungarian Dances WoO 1
 
5. No. 1 in G Minor
03:12
 
6. No. 2 in D Minor
03:50
 
7. No. 3 in F Major
02:45
 
8. No. 4 in F Sharp Minor
05:42
 
9. No. 6 in D Flat Major
03:50
 
10. No. 7 in F Major
02:17
Brahms Edition CD: 15
Johannes Brahms
Sonata No. 1 in E Minor for Cello and Piano Op. 38
 
1. I. Allegro non troppo
14:29
 
2. II. Allegretto quasi menuetto
05:18
 
3. III. Allegro
07:35
Sonata No. 2 in F Major for Cello and Piano Op. 99
 
4. I. Allegro vivace
09:56
 
5. II. Adagio affettuoso
06:59
 
6. III. Allegro passionato
08:18
 
7. IV. Allegro molto
05:09
Brahms Edition CD: 16
Johannes Brahms
Quintet in F Minor for Piano and Strings Op. 34
 
1. I. Allegro non troppo
12:11
 
2. II. Andante un poco adagio
09:29
 
3. III. Scherzo: Allegro
07:45
 
4. IV. Finale: Poco sostenuto
11:41
Ulvi Cemal Erkin
Quartet for Strings (1936)
 
5. I. Allegro ma non troppo
04:09
 
6. II. Allegro scherzando
02:50
 
7. III. Andante
03:54
 
8. IV. Allegro quasi improvisazione
02:40
LP Originals CD: 1
Robert Schumann
Fantasiestücke, Op. 12
 
1. Des Abends
03:34
 
2. Aufschwung
03:35
 
3. Warum?
03:06
 
4. Grillen
03:09
 
5. In der Nacht
04:01
 
6. Fabel
02:21
 
7. Traumes Wirren
02:26
 
8. Ende vom Lied
05:15
Johannes Brahms
Intermezzi, Op. 117
 
9. Andante moderato - Piu adagio
04:16
 
10. Andante non troppo e con molto espressione
04:14
 
11. Andante con moto - Poco piu lento - Piu moto ed espressivo
06:40
LP Originals CD: 2
Johannes Brahms
 
1. Variations and Fugue on a Theme by Handel, Op. 24
25:26:00
Variations on a Theme by Paganini, Op. 35
 
2. Book I
12:12
 
3. Book II
09:21
LP Originals CD: 3
Sergey Sergeyevich Prokofiev
Piano Sonata No. 7, Op. 83
 
1. Allegro inquieto
07:38
 
2. Andante caloroso
07:21
 
3. Precipitato
03:11
Béla Bartók
Romanian Folk Dances, Nos. 1-6, Sz. 56
 
4. Stick Dance
01:08
 
5. Belt Dance
00:28
 
6. In One Spot
00:47
 
7. Dance from Bucsum
00:44
 
8. Romanian Polka
00:28
 
9. Danse précipitée
00:52
Suite, Op. 14, Sz. 62
 
10. Allegretto
01:50
 
11. Scherzo
01:31
 
12. Allegro molto
02:02
 
13. Sostenuto
03:05
 
14. Mikrokosmos Book VI: Nos. 148-153, Six Dances in Bulgarian Rhythm
08:35
 
15. Allegro barbaro, Sz. 49
02:31
LP Originals CD: 4
Ludwig van Beethoven
Sonata No. 15, Op. 28
 
1. Allegro
08:14
 
2. Andante
07:49
 
3. Scherzo
02:32
 
4. Rondo
05:07
Johannes Brahms
Klavierstücke, Op. 76
 
5. Capriccio in F sharp minor
03:31
 
6. Capriccio in B minor
03:02
 
7. Intermezzo in A flat major
02:51
 
8. Intermezzo in B flat major
03:23
 
9. Capriccio in C sharp minor
03:05
 
10. Intermezzo in A major
03:54
 
11. Intermezzo in A minor
03:13
 
12. Capriccio in C major
03:06
LP Originals CD: 5
Sergey Vasilievich Rachmaninov
Six Moments musicaux, Op. 16
 
1. No. 1 Andantino
08:13
 
2. No. 2 Allegretto
02:47
 
3. No. 3 Andante cantabile
05:59
 
4. No. 4 Presto
02:43
 
5. No. 5 Adagio sostenuto
04:20
 
6. No. 6 Maestoso
05:17
 
7. Variations sur un thème de Corelli, Op. 42
19:28
Préludes, Op. 32
 
8. No. 1 Allegro vivace
01:09
 
9. No. 5 Moderato
03:37
 
10. No. 12 Allegro
02:23
LP Originals CD: 6
Alban Berg
 
1. Piano Sonata, Op. 1
16:59
Anton Webern
Variations, Op. 27
 
2. Sehr mässig
02:27
 
3. Sehr schnell
00:39
 
4. Ruhig fliessend
04:43
Pierre Boulez
Piano Sonata, No. 2
 
5. Extremely fast
05:27
 
6. Slow
10:13
 
7. Moderate, almost lively
02:16
 
8. Very freely, with sudden oppositions of movement and nuances
10:01
LP Originals CD: 7
Maurice Ravel
 
1. Sérénade grotesque
03:23
Gaspard de la nuit
 
2. Ondine
07:37
 
3. Le Gibet
09:20
 
4. Scarbo
09:07
Igor Stravinsky
 
5. Les cinq doigts
07:38
 
6. Valse pour les enfants
01:07
Pétrouchka – 3 scènes
 
7. Danse russe
02:46
 
8. Chez Petrouchka
04:30
 
9. Le semaine grasse
09:08
LP Originals CD: 8
Frédéric François Chopin
 
1. Mazurka in A minor, Op. 17, No. 4
04:25
 
2. Mazurka in B Major, Op. 56, No. 1
04:44
 
3. Sonata No. 10, Op. 70
11:51
Sergey Sergeyevich Prokofiev
Sonata No. 2 in D Minor, Op. 14
 
4. Allegro, ma non troppo
06:31
 
5. Scherzo: Allegro marcato
02:00
 
6. Andante
05:42
 
7. Vivace
04:21
Sonata No. 7 in B flat major, Op. 83
 
8. Allegro inquieto
08:26
 
9. Andante caloroso
07:09
 
10. Precipitato
03:37
LP Originals CD: 9
Andre Boucourechliev
 
1. Archipel IV
13:13
Niccolo Castiglioni
 
2. Cangianti
10:20
Leo Brouwer
 
3. Sonata “Pian e Forte”
09:15
İlhan Mimaroğlu
 
4. Session
10:42
LP Originals CD: 10
Hector Berlioz
Symphonie fantastique, Op. 14
 
1. Rêveries, passions
12:20
(trnscr. Liszt)
 
2. Un bal
06:10
(trnscr. Liszt)
 
3. Scène aux champs
18:10
(trnscr. Liszt)
 
4. Marche au supplice
05:55
(trnscr. Liszt)
 
5. Songe d’une nuit de Sabbat
10:55
(trnscr. Liszt)
LP Originals CD: 11
Nikolay Yakovlevich Myaskovsky
 
1. Sonata No. 2, Op. 13
12:13
 
2. Sonata No. 3, Op. 19
12:55
Franz Liszt
 
3. Nuages Gris
04:00
 
4. Lugubre Gondola, No. 1
06:33
Alexander Nikolayevich Scriabin
 
5. Five Preludes, Op. 74
06:21
Sergey Vasilievich Rachmaninov
 
6. Prelude, Op. 3, No. 2
04:26
LP Originals CD: 12
Gustav Mahler
Quartet for Piano and Strings
 
1. Introduction - Allegro
11:29
César Franck
Quintet for Piano and Strings
 
2. Molto moderato quasi lento - Allegro
15:56
 
3. Lento, con molto sentimento
13:25
 
4. Allegro non troppo, ma con fuoco
09:01
LP Originals CD: 13
Ludwig van Beethoven
Sonata in C minor, Op. 13
 
1. Grave - Allegro molto e con brio
09:38
 
2. Adagio cantabile
06:31
 
3. Rondo
05:00
Sonata in B flat major, Op. 106
 
4. Allegro
11:19
 
5. Scherzo
03:01
 
6. Adagio sostenuto
19:19
 
7. Largo - Allegro - Allegro risoluto
12:51
LP Originals CD: 14
Ludwig van Beethoven
Symphony No. 4, Op. 60
 
1. Adagio - Allegro vivace
11:20
(trnscr. Liszt)
Symphony No. 4, Op. 60 (trnscr. Liszt)
 
2. Adagio
12:01
(trnscr. Liszt)
 
3. Menuetto
06:40
(trnscr. Liszt)
 
4. Allegro, ma non troppo
05:45
(trnscr. Liszt)
Symphony No. 5, Op. 67 (trnscr. Liszt)
 
5. Allegro con brio
08:25
(trnscr. Liszt)
 
6. Andante con moto
14:08
(trnscr. Liszt)
 
7. Allegro-attacca
06:53
(trnscr. Liszt)
 
8. Allegro
11:15
(trnscr. Liszt)
Chopin Edition CD: 1
Frédéric François Chopin
 
1. Ballade No. 1 in G minor, Op. 23
09:55
 
2. Ballade No. 2 in F major, Op. 38
07:35
 
3. Ballade No. 3 in A flat major, Op. 47
07:38
 
4. Ballade No. 4 in F minor, Op. 52
12:10
 
5. Berceuse in D flat major, Op. 57
04:37
Trois nouvelles etudes, Op. Posth.
 
6. No. 1 in F minor
02:02
 
7. No. 2 in A flat major
02:31
 
8. No. 3 in D flat major
01:58
 
9. Fantaisie in F minor, Op. 49
13:28
 
10. Galop Marquis in A flat major
00:56
 
11. Largo in E flat major, BI 109
02:21
 
12. Marche funebre
05:28
 
13. Cantabile in B flat major
01:08
Chopin Edition CD: 2
Frédéric François Chopin
Etudes, Op. 10
 
1. No. 1 in C major
2:17:00
 
2. No. 2 in A minor
01:43
 
3. No. 3 in E major
04:29
 
4. No. 4 in C sharp minor
02:14
 
5. No. 5 in G flat major
01:45
 
6. No. 6 in E flat minor
03:33
 
7. No. 7 in C major
01:39
 
8. No. 8 in F major
02:48
 
9. No. 9 in F minor
02:36
 
10. No. 10 in A flat major
02:40
 
11. No. 11 in E flat major
02:42
 
12. No. 12 in C minor
02:54
Etudes, Op. 25
 
13. No. 1 in A flat major
02:38
 
14. No. 2 in F minor
01:46
 
15. No. 3 in F major
02:09
 
16. No. 4 in A minor
01:52
 
17. No. 5 in E minor
03:46
 
18. No. 6 in G sharp minor
02:09
 
19. No. 7 in C sharp minor
06:04
 
20. No. 8 in D flat major
01:22
 
21. No. 9 in G flat major
01:08
 
22. No. 10 in B minor
04:31
 
23. No. 11 in A minor
04:00
 
24. No. 12 in C minor
02:58
Chopin Edition CD: 3
Frédéric François Chopin
 
1. Mazurka No. 1 in F sharp minor, Op. 6/1
03:29
 
2. Mazurka No. 2 in C sharp minor, Op. 6/2
03:00
 
3. Mazurka No. 3 in E major, Op. 6/3
02:09
 
4. Mazurka No. 4 in E flat minor, Op. 6/4
00:43
 
5. Mazurka No. 5 in B flat major, Op. 7/1
02:35
 
6. Mazurka No. 6 in A minor, Op. 7/2
04:06
 
7. Mazurka No. 7 in F minor, Op. 7/3
02:42
 
8. Mazurka No. 8 in A flat major, Op. 7/4
01:08
 
9. Mazurka No. 9 in C major, Op. 7/5
00:36
 
10. Mazurka No. 10 in B flat major, Op. 17/1
02:54
 
11. Mazurka No. 11 in E minor, Op. 17/2
02:29
 
12. Mazurka No. 12 in A flat major, Op. 17/3
06:04
 
13. Mazurka No. 13 in A minor, Op. 17/4
04:33
 
14. Mazurka No. 14 in G minor, Op. 24/1
03:06
 
15. Mazurka No. 15 in C major, Op. 24/2
02:13
 
16. Mazurka No. 16 in A flat major, Op. 24/3
02:34
 
17. Mazurka No. 17 in B flat minor, Op. 24/4
05:33
 
18. Mazurka No. 18 in C minor, Op. 30/1
01:53
 
19. Mazurka No. 19 in B minor, Op. 30/2
01:26
 
20. Mazurka No. 20 in D flat major, Op. 30/3
03:06
 
21. Mazurka No. 21 in C sharp minor, Op. 30/4
04:33
 
22. Mazurka No. 22 in G sharp minor, Op. 33/1
02:15
 
23. Mazurka No. 23 in D major, Op. 33/2
02:30
 
24. Mazurka No. 24 in C major, Op. 33/3
02:07
 
25. Mazurka No. 25 in B minor, Op. 33/4
04:58
 
26. Mazurka No. 26 in C sharp minor, Op. 41/1
04:01
Chopin Edition CD: 4
Frédéric François Chopin
 
1. Mazurka No. 27 in E minor, Op. 41/2
03:11
 
2. Mazurka No. 28 in B major, Op. 41/3
01:07
 
3. Mazurka No. 29 in A flat major, Op. 41/4
01:50
 
4. Mazurka No. 30 in G major, Op. 50/1
02:38
 
5. Mazurka No. 31 in A flat major, Op. 50/2
03:05
 
6. Mazurka No. 32 in C sharp minor, Op. 50/3
05:26
 
7. Mazurka No. 33 in B major, Op. 56/1
05:41
 
8. Mazurka No. 34 in C major, Op. 56/2
01:25
 
9. Mazurka No. 35 in C minor, Op. 56/3
07:16
 
10. Mazurka No. 36 in A minor, Op. 59/1
04:48
 
11. Mazurka No. 37 in A flat major, Op. 59/2
02:48
 
12. Mazurka No. 38 in F sharp minor, Op. 59/3
03:59
 
13. Mazurka No. 39 in B major, Op. 63/1
02:13
 
14. Mazurka No. 40 in F minor, Op. 63/2
02:18
 
15. Mazurka No. 41 in C sharp minor, Op. 63/3
02:24
 
16. Mazurka No. 42 in G major, Op. 67/1
01:15
 
17. Mazurka No. 43 in G minor, Op. 67/2
01:57
 
18. Mazurka No. 44 in C major, Op. 67/3
01:17
 
19. Mazurka No. 45 in A minor, Op. 67/4
02:37
 
20. Mazurka No. 46 in C major, Op. 68/1
01:47
 
21. Mazurka No. 47 in A minor, Op. 68/2
03:03
 
22. Mazurka No. 48 in F major, Op. 68/3
01:59
 
23. Mazurka No. 49 in F minor, Op. 68/4
02:32
 
24. Mazurka No. 50 in A minor, BI 134
06:12
 
25. Mazurka No. 51 in A minor, BI 140
02:40
Chopin Edition CD: 5
Frédéric François Chopin
 
1. Nocturne No. 1 in B flat minor, Op. 9/1
05:33
 
2. Nocturne No. 2 in E flat major, Op. 9/2
04:29
 
3. Nocturne No. 3 in B major, Op. 9/3
06:22
 
4. Nocturne No. 4 in F major, Op. 15/1
04:13
 
5. Nocturne No. 5 in F sharp major, Op. 15/2
03:47
 
6. Nocturne No. 6 in G minor, Op. 15/3
04:31
 
7. Nocturne No. 7 in C sharp minor, Op. 27/1
05:40
 
8. Nocturne No. 8 in D flat major, Op. 27/2
06:12
 
9. Nocturne No. 9 in B major, Op. 32/1
04:56
 
10. Nocturne No. 10 in A flat major, Op. 32/2
04:17
 
11. Nocturne No. 21 in C minor, BI 108
02:51
 
12. Nocturne No. 20 in C sharp minor, BI 49
03:58
Chopin Edition CD: 6
Frédéric François Chopin
 
1. Nocturne No. 11 in G minor, Op. 37/1
06:33
 
2. Nocturne No. 12 in G major, Op. 37/2
05:39
 
3. Nocturne No. 13 in C minor, Op. 48/1
07:28
 
4. Nocturne No. 14 in F sharp minor, Op. 48/2
07:01
 
5. Nocturne No. 15 in F minor, Op. 55/1
04:44
 
6. Nocturne No. 16 in E flat major, Op. 55/2
05:13
 
7. Nocturne No. 17 in B major, Op. 62/1
07:49
 
8. Nocturne No. 18 in E major, Op. 62/2
05:41
 
9. Nocturne No. 19 in E minor, Op. 72/1
04:37
Chopin Edition CD: 7
Frédéric François Chopin
Sonata No. 1 in C minor, Op. 4
 
1. Allegro maestoso
07:15
 
2. Menuetto
04:23
 
3. Larghetto
04:14
 
4. Finale
06:58
Sonata No. 2 in B flat minor, Op. 35
 
5. Grave - Doppio movimento
06:08
 
6. Scherzo
07:00
 
7. Marche funebre: Lento
09:10
 
8. Presto
01:30
Sonata No. 3 in B minor, Op. 58
 
9. Allegro maestoso
10:08
 
10. Scherzo: Molto vivace
03:00
 
11. Largo
09:06
 
12. Finale: Presto, non tanto
05:34
Chopin Edition CD: 8
Frédéric François Chopin
 
1. Polonaise in C sharp minor, Op. 26 No. 1
09:26
 
2. Polonaise in E flat minor, Op. 26, No. 2
09:30
 
3. Polonaise in A major, Op. 40, No. 1
06:24
 
4. Polonaise in C minor, Op. 40, No. 2
08:28
 
5. Polonaise in F sharp minor, Op. 44
11:39
 
6. Polonaise in A flat major, Op. 53
07:13
 
7. Polonaise in A flat major, Op. 61
12:30
Chopin Edition CD: 9
Frédéric François Chopin
 
1. Polonaise in D minor, Op. 71, No. 1
06:06
 
2. Polonaise in B flat major, Op. 71, No. 2
09:39
 
3. Polonaise in F minor, Op. 71, No. 3
10:03
 
4. Polonaise in G minor, BI 1
03:57
 
5. Polonaise in B flat major, BI 3
03:05
 
6. Polonaise in A flat major, BI 5
06:01
 
7. Polonaise in G sharp minor, BI 6
06:43
 
8. Polonaise in B flat minor, BI 13
06:40
 
9. Polonaise in G flat major, BI 36
08:49
Andante spianato and Grande Polonaise in E flat major, Op. 22
 
10. Andante spianato
05:01
 
11. Grande Polonaise
09:44
Chopin Edition CD: 10
Frédéric François Chopin
24 Preludes, Op. 28
 
1. No. 1 in C major
00:40
 
2. No. 2 in A minor
02:14
 
3. No. 3 in G major
01:02
 
4. No. 4 in E minor
02:25
 
5. No. 5 in D major
00:41
 
6. No. 6 in B minor
02:21
 
7. No. 7 in A major
00:43
 
8. No. 8 in F sharp minor
01:59
 
9. No. 9 in E major
01:29
 
10. No. 10 in C sharp minor
00:34
 
11. No. 11 in B major
00:41
 
12. No. 12 in G sharp minor
01:11
 
13. No. 13 in F sharp major
03:07
 
14. No. 14 in E flat minor
00:37
 
15. No. 15 in D flat major
05:50
 
16. No. 16 in B flat minor
01:14
 
17. No. 17 in A flat major
03:20
 
18. No. 18 in F minor
01:04
 
19. No. 19 in E flat major
01:32
 
20. No. 20 in C minor
01:53
 
21. No. 21 in B flat major
01:40
 
22. No. 22 in G minor
00:50
 
23. No. 23 in F major
00:54
 
24. No. 24 in D minor
02:52
 
25. Prelude in A flat major, Op. posth.
00:45
 
26. Prelude in C sharp minor, Op. 45
05:19
 
27. Barcarolle, Op. 60
08:40
 
28. Bolero, Op. 19
08:25
 
29. Bourrée I
00:51
 
30. Bourrée II
00:39
 
31. Wiosna, Op. 74/2
00:58
 
32. Feuille d'Album, BI 151
01:39
 
33. Fugue, BI 144
02:49
Chopin Edition CD: 11
Frédéric François Chopin
 
1. Rondo, Op. 1
08:04
 
2. Rondo à la Mazur, Op. 5
09:22
 
3. Rondo, Op. 16
11:09
 
4. Rondo, Op. 73
08:57
 
5. Mazurka in G major, BI 16
01:15
 
6. Mazurka in B flat major, BI 16
01:35
 
7. Mazurka in B flat major, BI 73
01:21
 
8. Mazurka in C major, BI 82
02:13
 
9. Mazurka in A flat major, BI 7
01:10
 
10. Mazurka in D major, BI 4
01:30
 
11. Variations brillantes, Op. 12
09:49
 
12. Variations on a German Air, BI 14
08:13
 
13. Variations on a March from Bellini's
02:01
 
14. Variations “Souvenir de Paganini”, BI 37
03:50
 
15. Variations on a theme of Moore, piano 4 hands, BI 12a
08:15
Chopin Edition CD: 12
Frédéric François Chopin
 
1. Scherzo No. 1 in B minor, Op. 20
10:38
 
2. Scherzo No. 2 in B flat minor, Op. 31
10:54
 
3. Scherzo No. 3 in C sharp minor, Op. 39
08:23
 
4. Scherzo No. 4 in E major, Op. 54
11:33
 
5. Impromptu No. 1 in A flat major, Op. 29
04:31
 
6. Impromptu No. 2 in F sharp major, Op. 36
05:43
 
7. Impromptu No. 3 in G flat major, Op. 51
05:56
 
8. Impromptu No. 4 in C sharp minor, Op. 66
05:24
 
9. Allegro de concert, Op. 46
13:30
Chopin Edition CD: 13
Frédéric François Chopin
 
1. Valse brillante in E flat major, Op. 18
05:29
 
2. Grande Valse Brillante in A flat major, Op. 34/1
05:44
 
3. Grande Valse Brillante in A minor, Op. 34/2
05:29
 
4. Grande Valse Brillante in F major, Op. 34/3
02:24
 
5. Valse in A flat major, Op. 42
03:45
 
6. Valse in D flat major, Op. 64/1 “Minute”
01:44
 
7. Valse in C sharp minor, Op. 64/2
03:53
 
8. Valse in A flat major, Op. 64/3
02:58
 
9. Valse in A flat major, Op. 69/1 “L'adieu”
04:58
 
10. Valse in B minor, Op. 69/2
04:00
 
11. Valse in G flat major, Op. 70/1
02:38
 
12. Valse in F minor, Op. 70/2
02:55
 
13. Valse in D flat major, Op. 70/3
02:53
 
14. Valse in A flat major, BI 21
01:09
 
15. Valse in E major, BI 44
02:37
 
16. Valse in E minor, BI 56
02:49
 
17. Valse in A minor, BI 150
01:47
 
18. Valse in E flat major, BI 133 “Sostenuto”
02:07
 
19. Valse in E flat major, BI 46
04:14
 
20. Contredanse in G flat major, BI 17
02:02
Ecossaises Op. 72/ 3
 
21. No. 1 in D major
00:53
 
22. No. 2 in G major
00:39
 
23. No. 3 in D flat major
00:44
 
24. Tarantelle in A flat major, Op. 43
03:01
Chopin Edition CD: 14
Frédéric François Chopin
Concerto No. 1 in E minor, Op. 11
 
1. Allegro maestoso
21:25
 
2. Romanza: Larghetto
11:40
 
3. Rondo: Vivace
10:13
Concerto No. 2 in F minor, Op. 21
 
4. Maestoso
14:10
 
5. Larghetto
09:24
 
6. Allegretto vivace
08:29
Chopin Edition CD: 15
Frédéric François Chopin
Fantasia on Polish Airs, Op. 13
 
1. Introduction: Largo non troppo
04:31
 
2. Air: Juz miesiac zaszedi: Andantino
03:45
 
3. Thème de Charles Kurpinski: Allegretto
04:15
 
4. Kujawiak: Vivace
03:12
Andante spianato and Grande Polonaise, Op. 22
 
5. Andante spianato - Allegro maestoso
04:47
 
6. Grande Polonaise - Scherzo: Molto vivace
09:30
Variations on “La ci darem la mano” from Mozart's
 
7. Introduction: Largo
05:20
 
8. Theme: Allegretto
01:33
 
9. Variation I: Brillante
00:59
 
10. Variation II: Veloce, ma accuratamente
01:02
 
11. Variation III: Sempre sostenuto
01:26
 
12. Variation IV: Con bravura
01:04
 
13. Variation V: Adagio - alla polacca
06:52
Krakowiak, Op. 14
 
14. Introduction: Andantino quasi allegretto
02:50
 
15. Rondo: Allegro non troppo
13:34
Rachmaninov Edition CD: 1
Sergey Vasilievich Rachmaninov
Concerto No. 1 in F sharp minor, Op. 1
 
1. Vivace
14:10
 
2. Andante
05:58
 
3. Allegro vivace - Andante ma non troppo - Tempo primo
08:21
Concerto No. 4 in G minor, Op. 40
 
4. Allegro vivace
10:18
 
5. Largo
06:29
 
6. Allegro vivace
10:12
Rhapsody on a Theme of Paganini, Op. 43
 
7. Introduction
00:09
 
8. Variation 1
00:19
 
9. Theme
00:19
 
10. Variation 2
00:18
 
11. Variation 3
00:24
 
12. Variation 4
00:28
 
13. Variation 5
00:29
 
14. Variation 6
00:59
 
15. Variation 7
01:08
 
16. Variation 8
00:33
 
17. Variation 9
00:33
 
18. Variation 10
00:56
 
19. Variation 11
01:21
 
20. Variation 12
01:16
 
21. Variation 13
00:30
 
22. Variation 14
00:45
 
23. Variation 15
01:05
 
24. Variation 16
01:40
 
25. Variation 17
01:44
 
26. Variation 18
02:52
 
27. Variation 19
00:32
 
28. Variation 20
00:38
 
29. Variation 21
00:26
 
30. Variation 22
01:45
 
31. Variation 23
00:50
 
32. Variation 24
01:19
Rachmaninov Edition CD: 2
Sergey Vasilievich Rachmaninov
Concerto No. 2 in C minor, Op. 18
 
1. Moderato
12:04:00
 
2. Adagio sostenuto
11:39
 
3. Allegro scherzando
11:56
Concerto No. 3 in D minor, Op. 30
 
4. Allegro ma non tanto
18:04
 
5. Intermezzo: Adagio
11:46
 
6. Finale: Alla breve
14:14
Rachmaninov Edition CD: 3
Sergey Vasilievich Rachmaninov
10 Préludes, Op. 23
 
1. No. 1 in F sharp minor: Largo
04:25
 
2. No. 2 in B flat major: Maestoso
03:38
 
3. No. 3 in D minor: Tempo di minuetto
03:47
 
4. No. 4 in D major: Andante cantabile
05:06
 
5. No. 5 in G minor: Alla marcia
03:59
 
6. No. 6 in E flat major: Andante
02:24
 
7. No. 7 in C minor: Allegro
02:11
 
8. No. 8 in A flat major: Allegro vivace
03:19
 
9. No. 9 in E flat minor: Presto
01:49
 
10. No. 10 in G flat major: Largo
04:06
5 Morceaux de fantaisie, Op. 3
 
11. No. 1 in Elégie in E flat minor
05:00
 
12. No. 2 in Prélude in C sharp minor
04:41
 
13. No. 3 in Mélodie in E major
04:50
 
14. No. 4 in Polichinelle in F sharp minor
03:24
 
15. No. 5 in Sérénade in B flat minor
02:51
Rachmaninov Edition CD: 4
Sergey Vasilievich Rachmaninov
13 Préludes, Op. 32
 
1. No. 1 in C major: Allegro vivace
01:15
 
2. No. 2 in B flat minor: Allegretto
04:06
 
3. No. 3 in E major: Allegro vivace
02:59
 
4. No. 4 in E minor: Allegro con brio
05:56
 
5. No. 5 in G major: Moderato
03:20
 
6. No. 6 in F minor: Allegro appassionato
01:27
 
7. No. 7 in F major: Moderato
02:53
 
8. No. 8 in A minor: Vivo
01:43
 
9. No. 9 in A major: Allegro moderato
02:57
 
10. No. 10 in B minor: Lento
07:23
 
11. No. 11 in B major: Allegretto
02:07
 
12. No. 12 in G sharp minor: Allegro
02:16
 
13. No. 13 in D flat major: Grave – Allegro
07:02
 
14. iebesleid (F.Kreisler/S.Rachmaninov)
05:05
 
15. iebesfreud (F.Kreisler/S.Rachmaninov)
06:56
Rachmaninov Edition CD: 5
Sergey Vasilievich Rachmaninov
Etudes-Tableaux, Op. 33
 
1. No. 1 in F minor: Allegro non troppo
03:12
 
2. No. 2 in C major: Allegro