Seçili Yüzlerce Üründe Tam %30 İndirim
Ana Sayfa
>
CD
>
Yerli Albümler
>
Dilhayat Kalfa Eserleri - CD
Lale Kadınlar Topluluğu: Dilhayat Kalfa Eserleri - CD
İndirimli

Dilhayat Kalfa Eserleri - CD

Format Türü: CD, Format: 1 CD
20.00 TL
17.00 TL
(KDV Dahil)
Bu ürün stoklarımızdadır. 24 saat içerisinde kargoya verilir.
%15 İndirimli Albümler kampanyasındaki tüm ürünleri görmek için tıklayınız
Ürün Hakkında
Barkod: 8681619200108 , Firma: Kalan Müzik / Z Yapım , Yayınlanma Tarihi: 6 Ekim 2017
Format Türü: CD, Format: 1 CD
DilhayatKalfa'nın muhteşem besteleri müzik ve tarih tutkunlarıyla buluşuyor!
Osmanlı İmparatorluğu'nun en önemli kadın bestekârlarından Dilhayat Kalfa'nın besteleri, Lâle Kadınlar Topluluğu'nun öncülüğünde müzikseverlerin beğenisine sunuluyor. Klasik Türk müziğinin kadim enstrümanları olan kanun, kemençe, tanbur, ney, ud ve ritim sazlarının icra edildiği bu albümle birlikte hem Dilhayat Kalfa hem de eserleri yeniden hayat buluyor…
26 Mayıs 2017 tarihinde aramızdan ayrılan Prof. Dr. Şefika ŞehvarBeşiroğlu'nun bir projesi olarak ortaya çıkanDilhayat Kalfa albümü, İngiliz müzikolog RosalyLambourn'un önerisiyle ve yine Şefika ŞehvarBeşiroğlu'nun kurmuş olduğu Lâle Kadınlar Topluluğu'nun icrasıyla hazırlandı. 18. yüzyılın unutulmaz bestekârlarından DilhayatKalfa'yla birlikte o dönemin sanat iklimini hem tarih hem de müzik severlere yeniden yaşatacak olan bu albümde; sabâ, mahûr, rast ve eviç makamındaki bestelerin yanı sıra yine besteleri DilhayatKalfa'ya ait olan evcârâ peşrevi, evcârâ saz semaîsi, hüseyni saz semaîsi ve sipihr peşrevi yer alıyor.

Dilhayat Kalfa albümünde kanunuyla Şefika ŞehvarBeşiroğlu, kemençesiyle Hatice Doğan Sevinç, tanburuyla Göknil Bişak Özdemir, neyiyle Sühendan Çetin, uduyla Gizem Sucu ve ritim sazlarıyla Sibel Karaman sanatlarını icra ettiler. Albümün solistliğini ise Sinem Özdemir üstlendi.

Darülelhan Koleksiyonu, Şamlı İskender Mecmuası ve Cüneyd Köksal Arşivi yoluyla oluşturulan CD repertuvarının güfteleri Hekimbaşı Mecmuası tarafından doğrulandı. Böylece Dilhayat Kalfa albümü bir müzik albümü olmaktan da öteye geçerek tarihi bir belge olarak kayıt altına alınmış, tüm meraklıların istifadesine sunulmuş oldu.
Çağlar öncesinin bir bestekârını tanımak, onun notalarını ortaya çıkarmak ve icrasını gerçekleştirmek elbette 'ruhların kardeşliği' vesilesiyle mümkün olabiliyor. Şefika ŞehvarBeşiroğlu'nun anısına ithaf edilen Dilhayat Kalfa albümü, sanat mirasımıza sahip çıkmak isteyen ve sanata meraklı olan herkesi, müziğimizin ihtişamıyla kucaklıyor.
Eser Listesi
 
1. Sâba Beste – Yek-be-yek Gerçi Merâm-i Dili Takrîr Etdim
 
2. Mâhur Beste – Tâ-be-key Sînemde câ Etmek Cefâ vü Kîneye
 
3. Rast Beste – Nev-hırâmım Sana Meyl Eyledi Can Bir Dil İki
 
4. Eviç Beste – Çok mu Figanım Ol Gül-i Zibâ-hırâm İçün
 
5. Evcârâ Peşrev
 
6. Evcârâ Saz Semaîsi
 
7. Hüseyni Saz Semaîsi
 
8. Sipihr Peşrev
Katkıda Bulunanlar
Bu Ürünler İlginizi Çekebilir
Sosyal Medyada Opus3a