Leyla Gencer: Donizetti Queens - CD
Donizetti Queens - CD Donizetti Queens - CD Donizetti Queens - CD

Donizetti Queens - CD

3 iş günü içerisinde kargoya verilir.
Yüzde 15 İndirimli Ürünler listesindeki tüm ürünleri görmek için tıklayınız
Ürün Hakkında
Barkod: 8698540818036 , Katalog No: AK1803-2 , Firma: A.K. Müzik , Yayınlanma Tarihi: 29 Mayıs 2018
Format Türü: CD, Format: 6 CD
ÖLÜMÜNÜN 10. YILINDA LEYLA GENCER VE DONIZETTI KRALİÇELERİ
Aramızdan ayrılışının onuncu yılı olan 2018'de Leyla Gencer'i altı CD'lik bir projeyle anıyoruz. Donizetti'nin Anna Bolena, Roberto Devereux ve Maria Stuarda operalarını Leyla Gencer'in yorumuyla buluşturan 'Donizetti Queens' Borusan Sanat'ın katkılarıyla ve A.K. Müzik etiketiyle müzikseverlerle buluşuyor.

2018, altmış yıla yaklaşan kariyerinde Türkiye'den Avrupa'ya uzanıp sesi, yorumu ve keskin zekâsıyla seslendirdiği karakterlere yeni bir soluk getiren ve 20. yüzyıl opera sahnelerinin en büyük isimlerinden biri olarak tarihe geçen Leyla Gencer'in aramızdan ayrılışının onuncu yılı. 'Donizetti Queens' adlı bu proje, bestecinin İngiltere tarihinin üç kraliçesini konu alan Anna Bolena, Roberto Devereux ve Maria Stuarda operalarını Leyla Gencer'in yorumuyla müzikseverlere ulaştırmayı hedefliyor.

Leyla Gencer ve Donizetti
Olağanüstü kariyeri boyunca opera edebiyatına büyük katkılarda bulunan Gencer, 140'ı aşkın müzik merkezinde, 236 prodüksiyonda, 70'i aşkın operada söyledi; 120'nin üzerinde resital ve konser verdi. Gencer'in dev repertuvarının içinde Donizetti operaları çok özel bir yere sahip. Maria Callas'ın 1957'de La Scala'da Anna Bolena'yı söylemesiyle başlayan unutulmuş operaları günışığına çıkarma akımı, Leyla Gencer'le devam etmiş, sanatçı, kariyerinin en iyi dönemi sayılan 1960'lı yıllarda Belisario, Poliuto, Anna Bolena, Lucrezia Borgia, Maria Stuarda, Les Martyrs ve Caterina Cornaro gibi Donizetti operalarıyla ününü pekiştirmişti. Ona bu kulvarda en büyük başarıyı getiren yorumu da 1964'te Napoli'de sahnelenen Roberto Devereux'daki rolüyle olmuştu. Bestecinin yapıtlarının yeniden opera edebiyatına girip bugünkü popülerliklerine ulaşması süreci olarak tarif edebileceğimiz 'Donizetti Rönesansı', Montserrat Caballé, Joan Sutherland, Beverly Sills ve Janet Baker gibi isimlerle doruğa ulaştı. Leyla Gencer de diğer efsane isimlerle bu akımın en büyük isimlerinden biri oldu.

Üç tarihi kayıt

'Donizetti Queens' bestecinin İngiltere tarihinin üç ikonik kraliçesini (Anne Boleyn, I. Elizabeth ve Mary Stuart) konu alan Anna Bolena, Roberto Devereux ve Maria Stuarda operalarından oluşuyor. Gencer ilk olarak Anna Bolena' RAI için söylemiş ve Callas'ın imzasını taşıyan bu role getirdiği farklı yorumla büyük beğeni kazanmıştı. Proje, Leyla Gencer'in Anna Bolena'nın 11 Ağustos 1958'de RAI Milano, Roberto Devereux'nun 2 Mayıs 1964'te Napoli'deki San Carlo Tiyatrosu ve Maria Stuarda'nın 2 Mayıs 1967'de Floransa'daki canlı kayıtlarını bir araya getiriyor. 'Donizetti Queens' projesine, Leyla Gencer'in, Lorenzo Arruga tarafından düzenlenen ve 1982 Eylül'ünde Musica Viva dergisinde yayımlanan Trieste Semineri notlarının esin kaynağı olduğunu söyleyen Borusan Sanat Genel Müdürü Ahmet Erenli şöyle devam ediyor: 'Gencer, söz konusu seminerinde '…Biz yorumcular için, bu operaları yorumlamak gerçek bir risktir, çünkü eseri sıradan hale getirebilecek olanlar da yine bizleriz' demişti. Biz de 'sıradan' olmayan bu üç yorumu, ona yakışır bir şekilde müzikseverlerle buluşturarak kendisine saygımızı sunmanın bulunmaz bir fırsat olduğunu düşünüyoruz.'

Kapsamlı bir kitapçık ve mini internet sitesi

'Donizetti Queens' A.K. Müzik etiketiyle piyasaya çıkıyor. İtalyanca, İngilizce ve Türkçe olmak üzere üç dilde librettonun yer aldığı ve içinde Leyla Gencer'in 'Donizetti'nin Üç Kraliçesi' başlıklı Trieste Semineri notlarının da bulunduğu kapsamlı bir kitapçığın da eşlik ettiği bu albüm için, bazı parçaların dinlenebileceği ve sanatçının özgeçmişi ve fotoğraflarının yer aldığı mini bir internet sitesi de yayında olacak.
Bu Ürünler İlginizi Çekebilir
Sosyal Medyada Opus3a