Niko Andrikos: Sedef - CD

Sedef - CD

Format Türü: CD, Format: 1 CD
3 iş günü içerisinde kargoya verilir.
Ürün Hakkında
Barkod: 8681619200177 , Firma: Kalan Müzik / Z Yapım , Yayınlanma Tarihi: 5 Aralık 2017
Format Türü: CD, Format: 1 CD
  KALAN’dan SEDEF adıyla çıkmış albümde bulunan eserler, son üç sene içinde Midilli doğumlu ve İstanbul’ da eğitim almış Dr. Niko Andrikos tarafından bestelenmiş olup besteler biçim - üslup ve tavır olarak Osmanlı Müziğine ait Şarkı, Kanto, Gazel gibi sözlü ve Saz Semaisi, Taksim gibi enstrümental formlarda yapılmıştır. Şarkıların Türkçe güfteleri olanlar Asya Arslantaş ve Fulya Özlem’ e, Rumca olanlar ise Teodora Vuça’ ya aittir.
Bu çalışma, 2014’te Motivasyon adıyla çıkmış ve yine Saz semaisi, Zeybek ve Oyun havaları tarzında bestelerin bulunduğu ilk albümümünün  devamı niteliğindedir.
  Albümünün önsözünde Osmanlı Mûsîkısi hakkında Niko Andrikos “Gerek müzisyen gerekse müzikolog olarak makamsal Osmanlı Müziğinin çağdaş dönemimizde de canlılığını sürdürdüğüne inanıyorum. Bu canlılık, sadece eski eserlerin icrasıyla sınırlı kalmayıp aynı zamanda bu zengin kadim kültürden esinlenerek yeni eserlerin yaratılmasıyla da devam etmektedir. Bu açıdan Osmanlı Müziğine sadece geçmişe ait tarihi bir müzik türü olarak değil, aynı zamanda gelecek için de güçlü bir ifade biçimi olarak yaklaşıyorum. Bu nedenle, Osmanlı Müziğinin geleceği için “besteleme” konusunun çok önemli bir yer teşkil ettiğini düşünüyorum” diye belirtti.  
Önceki albümde olduğu gibi SEDEF'e de TRT kemençe sanatçısı Derya Türkan’ın önemli katkısı olmuştur. Ayrıca Türkiye’ den kanuni Serkan Mesut Halili ve Yunanistan’ dan kemanda ala turka tavrının en karakteristik temsilcisi Yorgo Psaltis te albüme katılmaktadır. Niko Andrikos ise eserlerinin icrasında lavta, tanbur ve sesiyle bulunmaktadır. Niko Andrikos bu çalışmanın gelecekte müzik alanında yaratıcı çalışmalara da vesile olmasını umut etmektedir. 
Eser Listesi
 
1. Rahatfeza saz semaisi
 
2. Hicaz ud taksimi
 
3. Can ile ikrar ettim - Hicaz şarkı
 
4. Rast kanto
 
5. Rast lavta taksimi
 
6. Seyri güher gazeli – rast şarkı
 
7. Rast gazel
 
8. Hicazkar kemençe taksimi
 
9. Hicazkar saz semaisi
 
10. Hüzzam kanun taksimi
 
11. Hüzzam şarkı
 
12. Hüzzam gazel
 
13. Hüseyni keman taksimi
 
14. Ey gönül sus – hüseyni şarkı
 
15. Muhayyer sünbülü saz semaisi
Katkıda Bulunanlar
Bu Ürünler İlginizi Çekebilir
Sosyal Medyada Opus3a