Ana Sayfa
>
CD
>
Klasik Müzik CD
>
Saygun: Yunus Emre Oratoryosu - CD
Osnabrück Senfoni Orkestrası, Osnabrück Gençlik Korosu, Naci Özgüç: Saygun: Yunus Emre Oratoryosu - CD
Saygun: Yunus Emre Oratoryosu - CD Saygun: Yunus Emre Oratoryosu - CD

Saygun: Yunus Emre Oratoryosu - CD

Format Türü: CD, Format: 1 CD
20.00 TL
17.00 TL
(KDV Dahil)
Bu ürün stoklarımızdadır. 24 saat içerisinde kargoya verilir.
Ürün Hakkında
Barkod: 8698540815035 , Katalog No: AK1503-2 , Firma: A.K. Müzik , Yayınlanma Tarihi: 9 Temmuz 2015
Format Türü: CD, Format: 1 CD
(…)Aşkın aldı benden beni,
Bana Seni gerek Seni,
Ben yanarım dünü günü,
Bana Seni gerek Seni(…)
Türkiye çoksesli müzik yaşamının köşe taşı, ‘Türk Beşleri’nden biri olan, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde sahnelenen ilk opera yapıtı Özsoy Operası’nı besteleyen ve “Devlet Sanatçısı” unvanını ilk kez alan besteci, müzik bilimci ve eğitimci Ahmed Adnan Saygun’un en çok seslendirilen yapıtlarından “Yunus Emre Oratoryosu” nun kaydı Türkiye’de müzikseverlerle buluşuyor.
Ahmed Adnan Saygun’un 1942’de tamamladığı ve ilk seslendirilişi 25 Mayıs 1946’da gerçekleştirilen “Yunus Emre Oratoryosu” çağdaş Türk müziğinin ilk oratoryo örneğini oluşturuyor. 13. yy sonu ile 14.yy başında yaşayan ve tüm insanları aralarında ayrım yapmadan, Allah’ın bir parçası kabul edecek şekilde sevgiyle kucaklayan Yunus Emre’nin fikirlerini kendisine yakın bulan Ahmed Adnan Saygun “İnsanı severek Allah’a olan aşkın pekişmesi” fikrini inceleyip özümsemişti.

Yunus Emre’nin çağlara ve tüm insanlara yönelik hitabından olduğu kadar, Türkçeyi sade ve yalın şekilde kullanabilme becerisinden de etkilenen Saygun, bir yandan da Yunus Emre’nin yaşadığı dönemi, kendi dönemine ve şartlarına yakın bulmuştu.
Yunus Emre’nin dinler ve mezhepler arasında kavgaları körüklemeyen; insanlar arasında kardeşliğin, barışın, sevginin ve hoşgörünün önemini vurgulayan yaklaşımını sahiplenen Saygun, II. Dünya Savaşı’nın acı veren haberleri ve yaşattığı kıtlık ortamında Yunus Emre’nin şiirlerine yoğunlaşmış, onları insanlığa vereceği barış mesajı için en etkili araç olarak görmüştü.

Geleneğimize ait unsurları, geleneğimizin dışında kalan bir çokseslilik ile bağdaştıran, diğer bir söyleyişle; Anadolu’nun sesini uluslararası bir formda duyuran Ahmed Adnan Saygun’un bestecilikte olgunlaşmasında “Yunus Emre Oratoryosu” bir dönüm noktası olarak kabul edilmektedir. Saygun’un yaşama veda ettiği 1991, UNESCO tarafından Yunus Emre’nin 750. doğum yılı olarak tüm dünyada anılmıştır.

Şef Naci Özgüç yönetimindeki Osnabrück Senfoni Orkestrası ve Gençlik Korosu’nun solistler Birgül Su Ariç (soprano), Aylin Ateş (mezosoprano), Aydın Uştuk (tenor) ve Tevfik Rodos’a (bas) eşlik ettiği “Yunus Emre Oratoryosu” nun 3 Aralık 2011 tarihinde Almanya’nın Osnabrück kentindeki seslendirilişinde gerçekleşen canlı kayıt, Dreyer Gaido Musikproduktionen ile Deutschlandradio Kultur işbirliği ile 2011’de CD haline getirilmiştir. Kaynağını bu coğrafyadan alıp bütün insanlığa sunan bu eşsiz kayıt şimdi de A.K. Müzik etiketiyle doğduğu topraklara geri dönüyor.
Üç ana bölüm ve bir ara bölümden oluşan “Yunus Emre Oratoryosu” nun bu kaydı beraberinde yine zengin bir kitapçıkla sunuluyor. Müzikolog ve müzik yazarı Ersin Antep tarafından kaleme alınmış program notları Türkçe ve İngilizce olarak yer alırken CD kapağı, isminden her geçen gün daha çok söz ettiren genç illustratör Kağan Bağcı’nın çizimiyle Yunus Emre ve Ahmed Adnan Saygun’u bir kez daha ölümsüzlüğe taşıyor.
Eser Listesi
Ahmed Adnan Saygun
Yunus Emre Oratoryosu
1. Bölüm I / Part I: Grave
05:27
2. Bölüm I / Part I: Reçitatif / Recitative
02:23
3. Bölüm I / Part I: Arya / Aria
04:00
4. Bölüm I / Part I: Arya / Aria
05:19
5. Bölüm I / Part I: Koral / Choral
03:31
6. Bölüm II / Part II: Arya / Aria
05:52
7. Bölüm II / Part II: Agitato
05:38
8. Bölüm II / Part II: Arioso
03:07
9. Bölüm II / Part II: Reçitatif / Recitative
03:47
10. Bölüm II / Part II: Koral / Choral
02:42
11. Intermezzo
03:38
12. Bölüm III / Part III: Vivo
16:46
13. Bölüm III / Part III: Koral / Choral
02:30
Katkıda Bulunanlar
Bu Ürünler İlginizi Çekebilir
Sosyal Medyada Opus3a