Ruşen Alkar: Hedi Hedi - CD
Hedi Hedi - CD

Hedi Hedi - CD

3 iş günü içerisinde kargoya verilir.
Ürün Hakkında
Barkod: 8691834012462 , Firma: Kalan Müzik , Yayınlanma Tarihi: 28 Kasım 2019
Format Türü: CD, Format: 1 CD
Ruşen Alkar, ikinci albümünü Hêdî Hêdî'yi, çağdaş müziğin saygın ve üretken ismi, besteci/aranjör Şevket Akıncı prodüktörlüğünde hayata geçirdi. Türkçe karşılığı 'Yavaş Yavaş' olan Hêdî Hêdî, Post Punk, Ambient', Çağdaş Caz, Krautrock, Funk gibi stillerin geleneksel Kürt müziği ile karıştığı, yerel ile şehir hayatı ritminin iç içe geçerek melezleştiği bir şarkı albümü. Genel olarak Pop-Rock kategorisinde düşünülebilse de, sessel evreni bakımından kategorize edilmesi zor, nevi şahsına münhasır bir müzik anlayışına sahip. Umutlu bir karanlık yanında coşkulu bir hüzün de içeriyor Hêdî Hêdî; Ruşen Alkar'ın son derece özgün yorumu Şevket Akıncı'nın güçlü aranjmanlarıyla birleşerek ortaya cesur ve davetkâr bir tavır koyuyor...

Ruşen Alkar, Türkçe ve Kürtçe beste yapan sayılı kadın sanatçılardan biri. Bestelerinde, duygu dünyasını dinleyiciyle cömertçe paylaşan sanatçı, ikinci albümüne yorumcu kimliğinin sınırlarını genişleten Kürt halk şarkısı formlarını da ekledi. Kürt sözlü tarihinin en önemli aktarıcıları olan Dengbêj pratiğine ait Sînano Kirîv (kilam), Dêra Hînê (lawik) ezgilerinin yanında, bir Aram Dîkran bestesi olan Rabe Lawo (stran) sanatçının kendi içsel dünyasında, Şevket Akıncı'nın ustalığıyla yoğrularak, kentli Kürt müziği anlayışının birkaç adım ilerisine taşındı. Ruşen Alkar'ın çığlıklarıyla bezeli olan, söz müziği kendisine ait olan, varlık-yokluk, şefkat-öfke uçlarında gidip gelen Kêm û Kûr (Eksik ve Derin), albümün en dikkat çekici şarkılarından biri. Albümde 2 Türkçe, 4 Kürtçe besteci 3 Kürt geleneksel formda olmak üzere 9 şarkı mevcut.

Kürt müziğini yeni tınılarla buluşturmayı heyecan verici bulan Alkar, Hêdî Hêdî'de, dinleyiciyi bireysel ve melankolik bir var oluş ihtimaline götürüyor. Sanatçı, dinleyicisine, hem teknik hem de hissel anlamda, klişeler dünyasından uzaklaşmayı vaat ediyor.

ENGLISH

Müzisyen Kadrosu; Hêdî Hêdî'nin müzisyen kadrosu, ilk albümdeki gibi oldukça zengin. Ana kadroda Ayşe Tütüncü(p), Cem Aksel(d), Onur Duygulu(g), Yıldırım Yalçınkaya(b) ve aranjör Şevket Akıncı(g) mevcut. Albüme misafir olan müzisyenler de albümünün stilistik renkliliğini ortaya koyuyor. Sumru Ağıryürüyen (mandolin/vokal), Ali Tekbaş, Mehmet Akbaş (vokal), Ertan Tekin(duduk/dey), Tamer Temel, Serhan Erkol (saksofon), Paşa Çelik(gitar), Elif Canfeza Gündüz (klasik kemençe), Volkan Ergen, Nihal Saruhanlı (perküsyon), Özün Usta (perküsyon, hemp flüt), Apostolos Sideris (kontrabas) albüme katkı sunan kendi alanlarının üstadı özel müzisyenler. Albümün mix ve mastering'i Cansun Küçüktürk'e ait.
Eser Listesi
 
1. Hêdî hêdî
 
2. Kîjan e bajarê min
 
3. Sînano kirîv
 
4. Kêm û kûr
 
5. Rabe lawo
 
6. Tuhaf veba
 
7. Dîsa dora me ye
 
8. Dêre hînê
 
9. Kambur
Katkıda Bulunanlar
    Bu Ürünler İlginizi Çekebilir
    Sosyal Medyada Opus3a