Şevket Akıncı: Escher Chronicles - CD
Escher Chronicles - CD Escher Chronicles - CD

Escher Chronicles - CD

3 iş günü içerisinde kargoya verilir.
Ürün Hakkında
Barkod: 8698540816049 , Firma: A.K. Müzik , Yayınlanma Tarihi: 12 Nisan 2017
Format Türü: CD, Format: 1 CD
Kendi içinden çıkıp kendine dönen paradoksun müziği
Gitarist, besteci, aranjör, prodüktör ve doğaçlamacı Şevket Akıncı'nın kendi ismini taşıyan grubu ve çağdaş müzik topluluğu Hezarfen Ensemble ile kaydettiği 'Escher Chronicles' albümü uzun süreli bir bekleyişin ardından dinleyicilerle buluşuyor. Resim ve grafiği seslerle buluşturan bu albümde orkestrayı ise genç kuşağın en başarılı çağdaş müzik besteci ve şeflerinden Orhun Orhon yönetiyor.
Berklee College of Music'te kompozisyon okuduktan sonra şarkı yazarı olarak 1996'da 'Uçurumda Açan' albümünü çıkaran Şevket Akıncı öncülük ettiği ve içinde yer aldığı farklı projelerle; geleneksel cazdan özgür doğaçlamaya ve özgür caza, füzyondan Türk Sanat Musikisine kadar çeşitli müzik türlerine yönelen bir müzisyen. Ayrıca edebiyat alanındaki üretimlerini de sürdüren Akıncı'nın'Hezeyan Sözlüğü' adında yayınlanmış bir şiir kitabı bulunmakla birlikte 'Underground Poetix' dergisinde ve 'Aidzine' ve 'Moral 0' gibi fanzinlerde de şiirleri yayınlanıyor.
Sayısı yirmiyi geçen albüm yayınlamış olan Şevket Akıncı 2006 yılından beri Açık Radyo'da özgür caz ve özgür doğaçlama üzerine 'Öteki Caz' programını hazırlayıp sunuyor. Sanatçının ana akım caz türleri üzerine yazdığı 'Öteki Caz' adlı kitabı ise Pan Yayınları tarafından yayıma hazırlanıyor.
Edebiyat, dans, sinema, mimari, tiyatro, plastik sanatlar ve resim dâhil birçok türü müzikle bir arada harmanlayan Şevket Akıncı 'Escher Chronicles' albümünde Hollandalı sanatçı M.C. Escher'in baskıları, taşbasmaları ve bakır klişelerinden esinlenen bestelerine yer veriyor.
Kayıtları Türkiye'nin çağdaş müzik alanındaki en iyi oda orkestralarından biri olan Hezarfen Ensemble ile gerçekleştiren Akıncı 'Escher Günlükleri'nin, üzerine düşündüğü derinlik, ikilik, görecelik, metamorfoz gibi kavramların müziğe de rahatlıkla uyarlanabildiğini dile getiriyor.
Albümdeki 18 müzik parçasının her biri Escher'in belli bir işine karşılık gelirken bu işleri bütünlük içinde ve sanatçının farklı dönemleri arasında köprü işlevi görerek yansıtıyor.
'Escher Chronicles;' geniş müzisyen kadrosuyla olduğu kadar başarılı ses mühendisleriyle de dikkat çekiyor. Ozan Sarıer tarafından MİAM stüdyolarında, Alp Çoksoyluer tarafından Yeldeğirmeni Sanatevi'nde, Adem Gülşen ve Alp Çoksoyluer tarafından evlerde ve Barkın Engin tarafından BAU stüdyosunda kaydedilen albüm, Türkiye'nin çağdaş besteci ve yorumcularını her zaman destekleyen A.K. Müzik etiketiyle müzikseverlere sunuluyor. Zihin açıcı işlere her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz günümüzde 'Escher Chronicles' önemli bir boşluğu dolduruyor.
Maurits Cornelis Escher kimdir? (1898-1972) Dünyanin en ünlü grafik sanatçilarindan birisi olan Escher, Hollanda'nin Leeuwarden şehrinde doğmuştur. 'Ascending and Descending' gibi sözde imkansız yapı çizimleri ve 'Sky and Water' gibi dönüşüm baskılarıyla ünlüdür. Hayatı boyunca 448 litografi, oyma baskı, ağaç gravür ve 2000 civarında karakalem çizim ve eskiz yapmiştir. 1924-1935 yilları arasında Roma'da yaşayan Escher'in burada yaptığı eserleri daha gerçekçi olarak bilinir. Bu 11 yıllık sürede tasarladığı eskizlerin çoğunu daha sonra çeşitli litografilerinde, oyma baskı ve ağaç gravürlerinde kullanmıştır. Mimari, perspektif ve
Eser Listesi
1. Rippled Surface
03:51
2. Compagna Adria
07:11
3. Eight Heads
01:34
4. Dewdrop
03:59
5. Sketch of Jetta
05:09
6. Flatworms
03:13
7. Horsemen
01:56
8. Cycle
02:42
9. Print Gallery
06:48
10. Another World II
05:32
11. Depth
03:44
12. Gravitation
05:02
13. Metamorphose
06:55
14. Rind
05:53
15. Circle Limit IV
05:53
16. Tower of Babel
01:30
17. Tetrahedral Planetoid
02:23
18. Encounter
02:53
Katkıda Bulunanlar
Bu Ürünler İlginizi Çekebilir
Sosyal Medyada Opus3a