Seyit Yöre, Ayça Aytuğ: Bir Çiçeğim Adım Lale The Song Of Tulip - CD
Bir Çiçeğim Adım Lale The Song Of Tulip - CD

Bir Çiçeğim Adım Lale The Song Of Tulip - CD

3 iş günü içerisinde kargoya verilir.
Ürün Hakkında
Barkod: 8698540818159 , Firma: A.K. Müzik , Yayınlanma Tarihi: 13 Şubat 2020
Format Türü: CD, Format: 1 CD
Osmanlı'nın Yeni Müziği ile tanışmaya hazır mısınız?

Müzik aracılığıyla kültürel mirası korumak, yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla yola çıkan müzikolog ve yorumcu Prof. Dr.
Seyit Yöre; Doç. Ayça Aytuğ'la birlikte, Osmanlı'nın Yeni Müziği arşivinde yer alan piyano eşlikli şarkı, marş, kanto ve tangoları 'Bir Çiçeğim Adım Lâle' adlı albümle günışığına çıkarıyor.
19. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin yenilikçilik hareketi kapsamında bestelenen, ancak birçoğu arşivlerde kalan müzik eserlerinin ortaya çıkarılması adına uzun yıllardır araştırmalar yapan Seyit Yöre, daha önce konserler aracılığıyla dinleyiciyle buluşturduğu bu eserleri bu defa Ayça Aytuğ'la birlikte 'Bir Çiçeğim Adım Lâle' albümüyle müzikseverlere kalıcı olarak sunuyor.
Hali hazırda Osmanlı'daki Avrupalı olan ve olmayan bestecilerin, Avrupa'dan gelen bestecilerin ve Sultan V. Murad,
Sultan Abdülaziz gibi hanedan mensuplarının bestelerinin yer aldığı albümde Marche (Marş), Polka Galop, Waltz (Vals), Capriccio (Kapriçyo), Gavottine (Gavodin), Tango, Kanto, Foxtrot (Fokstrot), Operetta (Operet) ve şarkılar yer alıyor. 'Bir Çiçeğim Adım Lâle' söz konusu repertuvarıyla bir kısmı doğrudan Avrupa Sanat Müziği'ni, bir kısmı da Osmanlı'nın Eski Müziği'ni yansıtan tınılar içeriyor.
Seyit Yöre (vokal) ve
Ayça Aytuğ'un (piyano ve vokal) yorumculukları üstlendiği 'Bir Çiçeğim Adım Lâle' albümü; bazıları daha önceden bilinen, seslendirilmiş veya düzenlenerek kaydedilmiş yapıtların çoğunluğunun orijinal notalarından ilk profesyonel kaydı olma özelliği taşıyor. 'Bir Çiçeğim Adım Lâle'de Sultan Abdülaziz'den Sultan V. Murad'a, Musa Süreyya Bey'den Dikran Çuhacıyan'a, Callisto Guatelli'den Kaptanzade Ali Rıza Bey'e, Şehzade Mehmed Burhaneddin Efendi'den İtallo Selvelli'ye, Timothée Xanthopoulos'tan L. L. Nikoloieff'e, Zati Bey'den Necdet Koyutürk'e uzanan bestecilerin yapıtları; Seyit Yöre'nin projesiyle özgün ilk kayıtlar olarak müzikseverlere sunuluyor.
Osmanlı'da arşivlerde kalmış çoksesli dokuda müzik olduğunun bir göstergesi olan bu albüm, bir yanıyla kültürel miras aktarımına hizmet ederken, diğer taraftan tarihsel müzikoloji kapsamındaki 'tarihsel bilgili performans' çalışması olması bakımından da büyük önem taşıyor. Osmanlı'nın Yeni Müziği'nin özgün sesine siz de kulak verin!
Eser Listesi
Sultan Abdülaziz
 
1. Valse Davet
Anonim
 
2. Bir Çiçeğim Adım Lâle
Sultan Murad V
 
3. Vals 1
Musa Süreyya Bey
 
4. Serenad
Sultan Murad V
 
5. Polka Galop
Musa Süreyya Bey
 
6. Gurbet
Dikran Çuhaciyan
 
7. Bir zevk ânı: Gavotin
 
8. Bahar Geldi
Callisto Guatelli
 
9. Osmaniye (Osmanlı) Marşı
Kaptanzade Ali Rıza Bey
 
10. Denizde Akşam
Şehzâde Mehmed Burhaneddin Efendi
 
11. Büyük Marş (Marş-ı Âli)
Kaptanzade Ali Rıza Bey
 
12. Kardeş(lik) Şarkısı
Timothée Xanthopoulos
 
13. Hamidiye Marşı
Kaptanzade Ali Rıza Bey
 
14. Ah Ne Çiçeksin
L. L. Nikoloieff
 
15. Türk Kapriçyosu
Enderunî Âli Bey
 
16. N’olsun Bu Kadar Âh-ü Figan Ah Gönül
Kemânî-Bülbülî Salih Efendi
 
17. Adanalı
Bu Ürünler İlginizi Çekebilir
Sosyal Medyada Opus3a