Elif Tarakçı Akyar, Hyun Sook Tekin: Romance - CD
Romance - CD Romance - CD

Romance - CD

3 iş günü içerisinde kargoya verilir.
Ürün Hakkında
Barkod: 8697427993187 , Firma: Lila Müzik , Yayınlanma Tarihi: 2 Aralık 2016
Format Türü: CD, Format: 1 CD
Keman sanatçısı Elif Tarakçı Akyar ve piyano sanatçısı Hyun Sook Tekin'in 'Romance' başlıklı albümü Lila Müzik tarafından yayınlandı. CD'de yorumlanan eserler, Ludwing van Beethoven, Clara Schumann ve Antonin Dvořák'ın18. ve 19. yüzyılda bestelediği, romans türünün en popüler ve parlak örneklerinden oluşuyor.

Bu türün özellikleri ve Avrupa müzik tarihindeki yolculuğu, albüm kitapçığında 'Sözün Müzik Hâli: Romans' başlığı altında ayrıntılı bir şekilde aktarılıyor. Bu bilgiler ışığında romans, kökleri edebi ve müzikal bakımdan Ortaçağ İspanya'sına uzanan, 15. yüzyıldan itibaren Avrupa halkının severek dinlediği ve müzik tarihinin her döneminin zevkine – akımına göre dönüşen ve 19. yüzyılın ilk yarısından itibaren Fransa'sının en gözde müzikal üretimlerinden biri olan bir türdür. Romans'ın müzikal haritasına bakıldığında, gezgin müzisyenlerin sözlü ve yazılı aktarımıyla, 15. yüzyıl İspanya'sından İtalya'ya ve oradan da 18. yüzyıl Fransa ve Almanya'sına ulaştığı gözlemlenir.


Mimar Sinan Üniversitesi öğretim üyesi ve Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası başkemancısı Elif Tarakçı Akyar, CD'de yer alan repertuvarın, romans gibi ifade gücünü kelimelerden alan bir türü seçmelerinin nedeninin doğal, yalın ve anlaşılır bir müzikal ifade ile dinleyiciye ulaşma arzusu olduğunu belirtiyor.
Uzun bir süredir Türkiye'de yaşayan, Güney Kore doğumlu, aynı zamanda Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğretim üyesi olan piyanist Hyun Sook Tekin ise albümde yorumladıkları eserlerde var olan tutku, hüzün, mutluluk, özlem gibi duyguları içeren hikayeleri iyi anlayabilmeyi ve dinleyiciye aktarabilmeyi hedeflemiş.

İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde, İTÜ MİAM öğretim üyesi, ses mühendisi Pieter Snapper tarafından kaydedilen albümün kitapçığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Müzikoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Nihan Tahtaişleyen tarafından hazırlandı. Albümdeki fotoğrafları Fethi İzan tarafından çekti; CD'nin tasarımı ise Gözde Oral yaptı. Albümdeki eserlerden Dvořák'ın Romantik Parçalar'ının Allegro moderato bölümünün klibini ise Mehmet Ercan çekti.
Eser Listesi
Ludwig van Beethoven
1. Fa Majör Romans No.2 Op.50
08:38
2. Sol Majör Romans No.1 Op.40
08:05
Clara Schumann
Üç Romans op.22 (1853)
3. Andante molto
03:17
4. Allegretto
02:28
5. Leidenschaftlich schnell
03:39
Antonin Dvořák
Romantik Parçalar op.75 B.150 (1887)
6. Allegro moderato
03:16
7. Allegro maestoso
02:37
8. Allegro appasionata
02:34
9. Larghetto
06:17
10. Fa minör Romans op.11
12:51
Katkıda Bulunanlar
Bu Ürünler İlginizi Çekebilir
Sosyal Medyada Opus3a