Hyun Sook Tekin: Schubert: Kış Sonatı - CD
Schubert: Kış Sonatı - CD

Schubert: Kış Sonatı - CD

3 iş günü içerisinde kargoya verilir.
Ürün Hakkında
Barkod: 8697427993231 , Firma: Lila Müzik , Yayınlanma Tarihi: 14 Aralık 2018
Format Türü: CD, Format: 1 CD
On yıldan uzun bir zamandır Türkiye'de yaşayan Güney Koreli piyanist Hyun Sook Tekin'in ilk solo albümü 'Kış Sonatı' Lila Müzik'ten yayınlandı. Albümde, Franz Schubert'in La Majör Piyano Sonatı D 959 ve Üç Piyano Parçası D 946 yer alıyor. CD'deki La Majör Sonat'ın ikinci bölümünü dinleyiciler Nuri Bilge Ceylan'ın Kış Uykusu filminden hatırlayacaklar.

Güney Kore'de doğan, piyanoya altı yaşında başlayan Hyun Sook Tekin, Daegu Genç Piyanistler Yarışması'ndaki birinciliğinin ardından, Kyungpook Ulusal Üniversitesi'nin Müzik Fakültesi'ne birinci olarak girdi. Müzik eğitimine Almanya'da devam eden Tekin, Berlin'de Marguerite Long'un öğrencisi olan ünlü piyanist Prof. Klaus Schilde ile çalıştı. Weimar Hochschule für Musiic – Franz List'teki yüksek lisans öğrenimini çok iyi derece ile bitirdi. Çalışmalarına 2004'ten itibaren İTÜ MİAM'da devam etti. Doktorasını Devlet Sanatçısı Ayşegül Sarıca, Prof. Dr. Cihat Aşkın ve Prof. Judit Uluğ ile sürdürdü. Türkiye ve dünyanın farklı yerlerinde konserler ve masterclass'lar veren Hyun Sook Tekin 2008 yılından bu yana Marmara Üniversitesi Müzik Bölümünde öğretim üyesi ve yöneticilik yapıyor.Çocukluğundan bu yana Schubert'in müziğinin kendisine eşlik ettiğini söyleyen piyanist, bu albümünde neden bestecinin eserlerini şeçtiğini şöyle anlatıyor: 'Onun müziği uykusuz bir gece gibidir. Hayatımızda yaşadığınız bitmeyen yalnızlığımızla baş etmek güçtür ve Schubert'in müziği bunu yansıtır, fakat sonunda müzik bu hayata ışık tutan bir çizgi olur'.

Müzisyen ve müzik yazarı Aydın Büke CD'de yer alan eserler ve besteci hakkında, dönemi ve eserleri ele alan bir yazı kaleme almış: 'Schubert, 31 yıl süren kısacık yaşamını hayranı olduğu Beethoven'la aynı kentte geçirmiş, bestecinin ölümünden yaklaşık yirmi ay sonra o da yaşama veda etmişti. Kısacık yaşamına rağmen, bu onun en önemli bestecilerden biri olmasına yetmiş, Beethoven'ın ardından olgunlaşacak 19. yüzyıl müzik dili Schubert'le şekillenmişti. Schubert'in yaşam öyküsü söz konusu olduğunda, belki böylesine üretken bir bestecinin bu kadar kısa yaşamış olması nedeniyle bir hüzün ön plana çıkar ve genellikle kış mevsimine vurgu yapılır. Ölümünden bir yıl önce tamamladığı lied dizisinin Winterreise (Kış Yolculuğu) başlığını taşıması Schubert'le kış mevsiminin birlikte anılmasına neden olur. Elinizdeki albümün adının 'Kış Sonatı' olması aslında bu birlikte anılmanın bir sonucu. Albümdeki yapıtların bestecinin yaşamının son aylarında yazılması albümün adının 'Kış Sonatı' başlığını çok daha anlamlı kılıyor.'
Eser Listesi
Franz Schubert
La Majör Sonat, D 959
 
1. Allegro
 
2. Andantino
 
3. Scherzo. Allegro vivace
 
4. Rondo. Allegretto
Üç Piyano Parçası, D. 946
 
5. Allegro assai
 
6. Allegretto
 
7. Allegro
Katkıda Bulunanlar
    Bu Ürünler İlginizi Çekebilir
    Sosyal Medyada Opus3a