Yakaza Ensemble: Amak-ı Hayal - CD
İndirimli
Amak-ı Hayal - CD Amak-ı Hayal - CD

Amak-ı Hayal - CD

Format Türü: CD, Format: 1 CD
26.50 TL
22.53 TL
(KDV Dahil)
Bu ürün stoklarımızdadır. 24 saat içerisinde kargoya verilir.
%15 İndirimli Albümler kampanyasındaki tüm ürünleri görmek için tıklayınız
Ürün Hakkında
Barkod: 8698540810054 , Katalog No: AK1005-2 , Firma: A.K. Müzik , Yayınlanma Tarihi: 2010
Format Türü: CD, Format: 1 CD
Geleneksel enstrümanlarla elektronik tınıları birbiri içine geçiren ve enstrüman zenginliğiyle dikkat çeken Yakaza Ensemble'ın ilk albümü A'mak-ı Hayâl (Hayalin derinlikleri) A.K. Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşuyor.

Yakaza; Sufi terminolojisinde 'bu dünyanın rüya olduğunu görmeyi sağlayan; insanın gözlerini açan bir anlık deneyim' anlamına geliyor. 2006 yılında kurulan Yakaza Ensemble da benzer bir felsefi yaklaşımı sürdürerek enstrümanların ve seslerin 'özdeki birlik' fikri üstünden müziğine yön veriyor. Zamandan ve mekandan bağımsız olarak bir yaşantıyı bugünkü anlayışla yeniden yorumlayan topluluk, müziğinin içinde yansıttığı tarihsel anları hiyerarşik olarak sıralamıyor. Parçalar kimi zaman birleşerek bir bütün oluştururken kimi zaman da bir araya geldiklerinde yeniden anlamlanıyor. Yakaza Ensemble; Ceren Erendor (viyolonsel, yaylı tanbur), Eray Düzgünsoy (afgan rebabı,dombra, kudüm), Fakih Kademoğlu (ney, shakuhachi, saron) ve ömer Sarıgedik'ten (elektronikler, bas) oluşuyor.

Yakaza Ensemble albümleri 'Amak-ı Hayal' henüz dinleyiciyle buluşmadan verdiği konserlerle adından söz ettirmiş, geniş bir dinleyici kitlesine ulaşmıştı. Yakaza Ensemble albümün çıkışıyla birlikte Türkiye sınırlarından taştı ve prestijli festivallere konuk olarak kabul edildi. 2 Ekim'de Almanya'da düzenlenen Ruhr Trienalle kapsamında konser veren Yakaza Ensemble, 6 Kasım'da ise, Macaristan'da düzenlenen World Music Festival'de sahneye çıkacak!

19'uncu yüzyılın ikinci yarısında yaşayan mutasavvıf ve düşünür Filibeli Ahmet Hilmi'nin kaleme aldığı A'mak-ı Hayâl (1910) kişisel bir iç yolculuğun serüvenini anlatıyor. Görünenin kat be kat altındaki gerçeği arayan Raci'nin çevresinde meczup olarak tanınan Aynalı Baba'yla tanışması ile şekillenen yapıt, kahramanının gerçeküstü dünyasının izini sürürken Yakaza Ensemble'ın A'mak-ı Hayâl'i ise romanın bir bölümünü müzikal olarak yanısıtyor.

Giriş bölümündeki eski Japonca sözleriyle 'Sonsuz Bilmece' ve teatral anlatımıyla 'Yokluk Tepesi' albümün öne çıkan parçaları olurken A'mak-ı Hayâl'den geriye akıllarda en çok şu soru kalıyor: "Bu şimdi yeni 'dünya müziği' mi, 'yeni dünya' müziği mi?
Eser Listesi
1. Kaf ve anka
2. Sonsuz bilmece
3. Azamet deryası
4. Azamet sahası
5. Temaşa bayramı
6. Ulular meclisi
7. Daimi dönüşüm
8. Arifler meclisi
9. Yokluk tepesi
Katkıda Bulunanlar
Bu Ürünler İlginizi Çekebilir
Sosyal Medyada Opus3a